a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiECHA: dwutlenek tytanu może być kancerogenny

ECHA: dwutlenek tytanu może być kancerogenny

Dostępne dowody naukowe pozwalają zaklasyfikować dwutlenek tytanu jako substancję podejrzewaną o wywoływanie nowotworów przy wdychaniu – uznał Komitet ds. Oceny Ryzyka ECHA. Opinia wkrótce powędruje na biurko Komisji Europejskiej, która ostatecznie zadecyduje o losach najpopularniejszego dziś białego pigmentu.

dwutlenek tytanu kancerogenny ECHA

Przemysł farb jest największym konsumentem dwutlenku tytanu – wykorzystując go jako pigment, generuje 57% światowego zapotrzebowania. Fot. pixabay.com

Wniosek o uznanie dwutlenku tytanu za substancję kancerogenną złożyła francuska agencja ANSES. Zaproponowała ona zaklasyfikowanie substancji w kategorii 1B.

Komitet ds. Oceny Ryzyka ocenił potencjalne działanie kancerogenne dwutlenku tytanu na podstawie kryteriów zawartych w rozporządzeniu CLP, i stwierdził, że spełnia on kryteria w kategorii 2. Jego zdaniem nie ma podstaw, by zaklasyfikować związek do cięższej kategorii 1B.

Opinia zostanie formalnie zatwierdzona na spotkaniu we wrześniu. Później trafi do Komisji Europejskiej, która dokona oficjalnego zatwierdzenia lub odrzucenia. Opinia będzie również dostępna na stronach ECHA, każdy zainteresowany będzie więc miał do niej dostęp.

Źródło: european-coatings.com