a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnedo ścian i elewacjiDzień Barwy 2013 – konferencja „Barwa w designie”

Dzień Barwy 2013 – konferencja „Barwa w designie”

Dzień 22 października był w tym roku świętem koloru! Z okazji ustanowionego przez International Colour Association Dnia Barwy krakowska Akademia Sztuk Pięknych zorganizowała specjalną konferencję „Barwa w designie”, podczas której swą wiedzę zaprezentowali zarówno krajowi, jak i zagraniczni specjaliści.

International Colour Association wyznaczyło na międzynarodowe święto barwy dzień 21 marca, kiedy to zrównują się dzień i noc, jasności i ciemność, z których wywodzi się kolor. Ze względów organizacyjnych jednak w Polsce tegoroczne obchody Dnia Barwy odbyły się 22 października. Od przyszłego roku święto to ma być obchodzone już we właściwym terminie – pierwszym dniu kalendarzowej wiosny.

Fot. venteco (sxc.hu)

Powiązana z Dniem Barwy konferencja „Barwa w designie”, zorganizowana przez Katedrę Przestrzeni i Barwy Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, odbyła się w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Sala, w której swą wiedzą dzielili się najwybitniejsi specjaliści z kraju i ze świata, pękała w szwach. Wśród uczestników znaleźli się artyści, naukowcy, projektanci, a także wielu studentów podejmujących swoje pierwsze eksperymenty z kolorem. Niektórzy z nich czekali niecierpliwie na wyniki konkursu „Język barwy w designie” towarzyszącego konferencji.

Pierwszy wykład wygłosiła profesor Hilary Dalke z Kingston University w Londynie i dotyczył on projektowania kolorystyki w pomieszczeniach użytku publicznego przy uwzględnieniu potrzeb osób ze schorzeniami zaburzającymi percepcję wzrokową. Swoje wystąpienie profesor Dalke wzbogaciła przykładami własnych projektów dla różnych instytucji.

Berit Bergström reprezentująca Centrum Natural Colour System opowiedziała słuchaczom o szwedzkim podejściu do kolorystyki. Ilustrując swój wykład licznymi przykładami aranżacji wnętrz wyjaśniła, dlaczego w szwedzkich mieszkaniach królują ciepłe i jasne barwy (skąpą dawkę światła słonecznego w końcu trzeba sobie jakoś rekompensować) oraz błękity i motywy marynistyczne (miłość do morza!). Mówiła także o fenomenie Ikei oraz przestrzegała przed zbytnią monotonią w dobieraniu kolorów – monochromatyczne, białe wnętrze wcale nie jest bezpieczną i elegancką, a zwyczajnie nudną opcją.

Fot. soopahtoe (sxc.hu)

Tematem wykładu włoskiej projektantki Francesci Valan były tendencje kolorystyczne oraz ich zmiany na przestrzeni XX wieku. Słuchacze zostali porwani w fascynującą podróż w czasie i przestrzeni, od napawających powojennym optymizmem pasteli z lat 50. poprzez monochromatyczne lata 60., zdominowane przez brązy lata 70., zdecydowane, nasycone odcienie lat 80. oraz połyskujące metalem i lśniące kolorowym plastikiem lata 90. aż po czasy nam obecne, w których króluje monochromatyzm ożywiony akcentami oraz powracają bogate zdobienia. Jako specjalistka od przewidywania trendów kolorystycznych Francesca Valan zdradziła także, że gdy tylko przeminie moda na zielone i brązowe samochody, światowe drogi zdominuje kolor niebieski.

Profesor Barbara Suszczyńska-Rąpalska od ponad 20 lat kierująca Katedrą Przestrzeni i Barwy zaprezentowała projekty wykonane przez pracowników i studentów Katedry oraz zwróciła uwagę na zachodzącą we współczesnym świecie prymitywizację i wulgaryzację kolorystyki oraz coraz częstsze łamanie zasady stosowności w odniesieniu do kolorów w różnych sytuacjach.

Swego wystąpienia na temat języka NCS jako narzędzia do projektowania kolorystyki we wzornictwie przemysłowym z powodów zdrowotnych nie wygłosił Ryszard Bojar. Uczestnicy mieli za to okazję wysłuchać wykładu Andrzeja Śmiałka o tym, jak duże znaczenie ma kolor przy tworzeniu wizerunku marki, Justyny Tarajko-Kowalskiej o programach ułatwiających wybór odcienia farby i tynków fasadowych oraz Katarzyny Schmidt-Przewoźnej o naturalnych barwnikach do tkanin. Dr Anna Kmita opowiedziała o zainspirowanym naturą projekcie kolorystyki Parku Śląskiego, zaś Natalia Wrzesień wyjaśniła słuchaczom, jak przewiduje się tendencje kolorystyczne w modzie i zdradziła, jakie odcienie zdominują sezon jesień-zima 2014/15.

Dzień Barwy

Fot. ftibor (sxc.hu)

Konferencja była doskonałą okazją, by poszerzyć swoją wiedzę na temat kolorów w wielu bardzo różnych ujęciach. W piękny sposób zapoczątkowała też tradycję Dnia Barwy, który, miejmy nadzieję, na stałe wpisze się do kalendarza wydarzeń kulturalnych w Polsce.