REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

DSM i Vepa wyprodukują meble malowane proszkowo

Farby proszkowe na drodze do podbicia branży meblarskiej! Firma Royal DSM nawiązała właśnie współpracę z Vepa, liderem projektowania mebli, której celem jest zastosowanie farb proszkowych na podłożach wrażliwych na temperaturę jako bezpiecznej alternatywy dla rozpuszczalnikowych farb ciekłych.

DSM Vepa meble malowanie proszkowo farby proszkowe

Fot. arch. DSM

Choć jeszcze niedawno wydawało się to nie do zrealizowania, farby proszkowe wkraczają do branży meblarskiej! Producenci mebli i projektanci już od dawna badali możliwości ich wykorzystania – zdawali sobie sprawę, że powłoki proszkowe są bardziej przyjazne środowisku i oferują doskonałe walory estetyczne. Wyjątkiem nie była również Vepa. Bezpośrednim impulsem do działania stał się dla niej jednak sukces belgijskiej firmy Kempe, która ma już w swojej ofercie fronty meblowe malowane proszkowo.

Vepa natychmiast przeszła od słów do działania – szybko nawiązała współpracę z producentem farb i materiałów DSM. Efekt? Pierwsza linia produktów do mebli, będąca owocem współpracy obu firm, ma być dostępna komercyjnie już do sierpnia 2018. Druga pojawi się pod koniec roku. Jak mówi Gertjan de Kam, manager ds. projektowania i rozwoju w Vepa:

Technologia farb proszkowych oferuje producentom mebli kilka zasadniczych korzyści. Przede wszystkim daje większą swobodę projektowania, ponieważ powłoki proszkowe można uzyskać nawet na nieregularnych kształtach, krawędziach, wnękach i konturach. Otwiera to drogę do nowych, pomysłowych projektów, które bardzo trudno byłoby wykończyć farbami ciekłymi. Cieszymy się, że będziemy mogli zrobić krok w kierunku technologii proszkowej ramię w ramię z z DSM – oznacza to dla nas nowe, ekscytujące możliwości!

Podstawą jest technologia proszkowa Uralac, stworzona przez DSM właśnie z myślą o płytach MDF i innych produktach drewnianych. Zostanie ona wykorzystana przez IGP, światowego lidera aplikacji farb proszkowych, do otrzymania produktu finalnego dostosowanego do potrzeb Vepy. Fronty pokryte farbą opracowaną przez IGP będą dystrybuowane przez Vepę. Jak komentuje Peter Christl, manager ds. komunikacji IGP:

Za sprawą swojego składu chemicznego nasze formuły proszkowe naprawdę zwiększają wartość finalnego produktu pod kątem zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Zabezpieczone nimi fronty meblowe można sieciować w niskich temperaturach i w krótkim czasie, co zwiększa przepustowość lakierni i zmniejsza ślad węglowy całego procesu produkcyjnego. Ponadto same farby proszkowe w porównaniu z ciekłymi stanowią dużo mniejsze zagrożenie dla osób zajmujących się ich aplikacją oraz dla klientów. Dlatego też wierzymy, że zapotrzebowanie na powłoki proszkowe w branży meblarskiej w najbliższych latach będzie gwałtownie rosło.

Źródło: DSM

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA