a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweDruga edycja Imagine Chemistry – znamy zwycięzców!

Druga edycja Imagine Chemistry – znamy zwycięzców!

Kolejna edycja konkursu Imagine Chemistry rozstrzygnięta! Wiemy już, która dziesiątka start-upów i naukowców zbliży się przy wsparciu AkzoNobel do komercjalizacji swoich pomysłów.

Imagine Chemistry 2018

Fot. arch. AkzoNobel

Imagine Chemistry to konkurs, którego celem jest dostarczenie rozwiązań niektórych problemów dzisiejszego świata przy użyciu chemii, a także stworzenie nowych możliwości biznesowych dla młodych naukowców. Na tegoroczną, drugą jego edycję napłynęło aż 150 zgłoszeń. Zwycięzcy wybrani zostali spośród 20 finalistów, ogłoszonych w kwietniu.

Zdobywcy czterech głównych nagród podpiszą kontrakt z AkzoNobel, w ramach którego ich rozwiązania zostaną wprowadzone na rynek. Zwycięzcy to:

  • Rahul Dahule i Ranjeet Utikar z holenderskiego start-upu Water Knight – za reaktor oksydacyjny używany do efektywniejszego oczyszczania wody w przemysłach o skomplikowanym systemie odprowadzania ścieków,
  • Fergal Coleman i Alexander Grous z brytyjskiego start-upu Green Lizard Technologies (we współpracy z Dixie Chemical) – za biologiczny szlak otrzymywania glicydolu, który może być wykorzystany do produkcji niejonowych surfaktantów,
  • Gaurab Chakrabarti i Sean Hunt z amerykańskiej firmy Solugen – za przyjazną środowisku technologię uzyskiwania nadtlenku wodoru, która może być alternatywą dla przestarzałego procesu, stosowanego niezmiennie od lat 30.,
  • firma Fero Labs ze Stanów Zjednoczonych, reprezentowana przez Berka Biranda i Alpa Kucukelbira – za oprogramowanie do uczenia maszynowego, które może być wykorzystane, by przewidzieć problemy z jakością oraz „wąskie gardła” w procesie produkcyjnym, a także by poprawić kluczowe parametry procesu produkcyjnego.

Prócz tego wyróżniono kilka innych zespołów, które będą mogły liczyć na wsparcie ekspertów AkzoNobel oraz centrum innowacji w Deventer. Ich koncepcje dotyczyły m.in. szklanych mikrosfer, nanofibryl z wodorostów, produkcji nanocelulozy czy procesu otrzymywania alkoholi z „zielonych” surowców. Pełną listę znaleźć można w komunikacie prasowym AkzoNobel.

Źródło: AkzoNobel