Kolejna edycja konkursu Imagine Chemistry rozstrzygnięta! Wiemy już, która dziesiątka start-upów i naukowców zbliży się przy wsparciu AkzoNobel do komercjalizacji swoich pomysłów.

Fot. arch. AkzoNobel
Imagine Chemistry to konkurs, którego celem jest dostarczenie rozwiązań niektórych problemów dzisiejszego świata przy użyciu chemii, a także stworzenie nowych możliwości biznesowych dla młodych naukowców. Na tegoroczną, drugą jego edycję napłynęło aż 150 zgłoszeń. Zwycięzcy wybrani zostali spośród 20 finalistów, ogłoszonych w kwietniu.
Zdobywcy czterech głównych nagród podpiszą kontrakt z AkzoNobel, w ramach którego ich rozwiązania zostaną wprowadzone na rynek. Zwycięzcy to:
- Rahul Dahule i Ranjeet Utikar z holenderskiego start-upu Water Knight – za reaktor oksydacyjny używany do efektywniejszego oczyszczania wody w przemysłach o skomplikowanym systemie odprowadzania ścieków,
- Fergal Coleman i Alexander Grous z brytyjskiego start-upu Green Lizard Technologies (we współpracy z Dixie Chemical) – za biologiczny szlak otrzymywania glicydolu, który może być wykorzystany do produkcji niejonowych surfaktantów,
- Gaurab Chakrabarti i Sean Hunt z amerykańskiej firmy Solugen – za przyjazną środowisku technologię uzyskiwania nadtlenku wodoru, która może być alternatywą dla przestarzałego procesu, stosowanego niezmiennie od lat 30.,
- firma Fero Labs ze Stanów Zjednoczonych, reprezentowana przez Berka Biranda i Alpa Kucukelbira – za oprogramowanie do uczenia maszynowego, które może być wykorzystane, by przewidzieć problemy z jakością oraz „wąskie gardła” w procesie produkcyjnym, a także by poprawić kluczowe parametry procesu produkcyjnego.
Prócz tego wyróżniono kilka innych zespołów, które będą mogły liczyć na wsparcie ekspertów AkzoNobel oraz centrum innowacji w Deventer. Ich koncepcje dotyczyły m.in. szklanych mikrosfer, nanofibryl z wodorostów, produkcji nanocelulozy czy procesu otrzymywania alkoholi z „zielonych” surowców. Pełną listę znaleźć można w komunikacie prasowym AkzoNobel.
Źródło: AkzoNobel