REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Drewniany taras – pierwsza pomoc

Drewniany taras – mimo że kojarzy się odpoczynkiem, relaksem i beztroską wolnych dni – jest sam w sobie jednym z elementów ogrodowego wystroju, których utrzymanie w dobrym stanie wymaga najwięcej pracy. Jak sobie to ułatwić?

drewniany taras

Fot. shutterbugamar / Foter.com / CC-BY-NC-ND 2.0

…Przede wszystkim – zainwestować w dobrze dobrane, wysokiej jakości produkty. Ale po kolei.

Czemu tarasy to tak duże wyzwanie?
W przeciwieństwie do ścian, narażonych jedynie na wpływ opadów atmosferycznych i wiatru, drewniany taras musi znosić również silne nasłonecznienie, stojącą wodę po długich opadach i oczywiście całe to tarcie – deptanie, szuranie, przesuwanie ogrodowych mebli… Naprawdę więc nie ma łatwego zadania.

Aby pomóc tarasowi uporać się z tym wszystkim…
…należy go odpowiednio zabezpieczyć. Dobrej jakości lakier to jeden ze sposobów, jednak trzeba go nanosić od nowa co roku. Jeśli nie brzmi to zachęcająco – zainwestuj w pigmentowane bejce. Pigment bowiem w tym wypadku nie tylko odpowiada za kolor, ale i dodaje całej powłoce trwałości i wytrzymałości.

Fot. Matt. Create. / Foter.com / CC-BY-NC-SA

Są dwa rodzaje pigmentowanych bejc.
Pierwszy to półprzezroczyste, które po naniesieniu pozostawiają widoczne słoje drewna, nie zmieniają również tekstury, drugi – nieprzezroczyste, które pozostawiają bez zmian teksturę, ale pod ich warstwą słoje nie są widoczne. Ten drugi rodzaj charakteryzuje się większą trwałością – wytrzymuje bez renowacji 3-5 lat, podczas gdy bejce półprzezroczyste trzeba nanosić na nowo co 1,5 roku.

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz…
…grunt to postawić na produkt najwyższej jakości. A jak ustalić, który to? Cena jest oczywiście pewną wskazówką, ale specjaliści Paint Quality Institute radzą: jeśli nie chcesz przepłacić, wybierz po prostu bejcę na bazie 100% spoiwa akrylowego. Tego typu produkty są bardzo trwałe, a wiele z nich zawiera dodatkowo składniki zapobiegające zagrzybieniu drewna.

Źródło: Paint Quality Institute

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 2
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Komentarze (2)

 1. To prawda – najważniejsze jest by wybrać produkty dobrej jakości, wnikające w drewno, dzięki czemu powłoka nie będzie się łuszczyć podczas użytkowania. Tu znajdziesz jeszcze więcej porad na temat jak pielęgnować taras drewniany:
  komplexmarket.pl/porady/tarasy-drewniane/jak-pielegnowac-i-chronic-deski-tarasowe

  Komplex Market
  22 września 2015 at 14:39
  Odpowiedz

 2. Odnosząc się do powyższego artykułu najlepszą, najsensowniejszą metodą impregnacji tarasów drewnianych jest stosowanie produktów hybrydowych, gdzie czynnikiem wprowadzającym ochronę jest olej, natomiast czynnikiem ochronnym jest żywica akrylowa. Jedynym produktem tego typu jest Owatrol Tropitech dający maksymalną ochronę jakże obciążonym powierzchnią poziomym drewna zewnętrznego.
  Stosowanie Tropitechu nadaje drewnu wygląd olejowanego natomiast zabezpieczenie jak drewna zalakierowanego i to wszystko dzięki utworzeniu we wierzchniej warstwie drewna (nie na jej powierzchni) „kompozytu” włókien drewna oraz wysokiej klasy żywic akrylowych.

  Michał Omański
  15 maja 2016 at 22:57
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA