a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiDodatki wielofunkcyjne – taniej i prościej

Dodatki wielofunkcyjne – taniej i prościej

Dodatki są bardzo istotnym składnikiem farb, niektóre z nich sporo jednak kosztują, a na ogół do jednej formuły potrzebujemy ich kilku. Eksperci z firm Evonik i Hempel mówią o dodatkach wielofunkcyjnych, które mogą być rozwiązaniem tego problemu.

dodatki wielofunkcyjne

Fot. PressReleaseFinder / Foter.com / CC BY-NC-ND

Dodatki wielofunkcyjne, które ograniczają koszt i złożoność formuły, są już teraz dostępne na rynku. Należą do nich na przykład środki zwilżające sprzyjające odpowietrzaniu i odpienianiu, środki dyspergujące które wspomagają zwilżanie podłoża, środki przeciwosadowe poprawiające odporność na wodę i inne – mówi Susanne Struck z firmy Evonik.

Aidan Mernin i Santiage Arias z Hempel dodają, że branża staje wciąż przed nowymi wyzwaniami, formuły są coraz bardziej złożone, dlatego jest duża szansa, że dążenie do uproszczenia formuły przy pomocy dodatków wielofunkcyjnych okaże się dużym sukcesem.

Dodatki tego typu z pewnością nabierają znaczenia w branży. Ale ich opracowywanie również nie jest łatwe – wymaga od nas precyzyjnego określenia, w jakie zastosowania celujemy i jaki efekt chcemy osiągnąć. Eksperci z Hempla podkreślają, że nie obędzie się również bez współpracy z firmami spoza branży. Pełną wersję wywiadu z ekspertami znaleźć można w magazynie „European Coatings Journal”.

Źródło: european-coatings.com