a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweDARO – innowacyjna powłoka na ekrany dotykowe

DARO – innowacyjna powłoka na ekrany dotykowe

Ogłoszona dwa lata temu współpraca firm Schott i JDSU przyniosła owoce! Do sprzedaży weszła właśnie antyrefleksyjna, oleofobowa powłoka na ekrany dotykowe, nazwana DARO.

DARO

Porównanie powierzchni pokrytej powłoką DARO z powierzchnią zwykłego szkła Conturan. Fot. arch. Schott

Ponad dwa lata temu pisaliśmy o współpracy między Schott i JDSU, której celem miała być innowacyjna powłoka na ekrany dotykowe. Plan został zrealizowany, a zapowiedziane rozwiązanie właśnie wchodzi na rynek.

Powłoka DARO (ang. D-urable, A-nti-R-eflexive, O-leophobic) jest wielofunkcyjna. Z jednej strony jest antyrefleksyjna, dzięki czemu uzyskujemy lepszy kontrast nawet przy bardzo silnym oświetleniu (każdy z nas zna ten problem – bankomat w pełnym słońcu!). Z drugiej strony chroni przed zabrudzeniami, a więc likwiduje kwestię nieestetycznych odcisków palców. Jak zapewnia producent, DARO to ewenement – większość tego typu powłok zapobiega tworzeniu się tłustych śladów, ale jednocześnie zmienia właściwości powierzchni i sprawia, że trudniej się ją czyści.

Przy opracowywaniu powłoki firma Schott wykorzystała sprawdzone technologie, na których oparte jest jej antyrefleksyjne szkło Conturan. Stabilna i trwała nanowarstwa jest otrzymywana metodą zol-żel. Jej niezwykłą wytrzymałość potwierdzają wyniki testów – stwierdzono, że DARO znosi aż do 450 tysięcy cykli tarcia. Oznacza to, że jej okres trwałości wynosi 25 lat, nawet gdyby była czyszczona 20 razy dziennie!

Powłoka może znaleźć zastosowanie między innymi na ekranach interaktywnych kiosków, ale również na wyświetlaczach urządzeń stosowanych w medycynie czy przemyśle morskim.

Źródło: european-coatings.com