a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweDachowe systemy powłokowe – napraw, nie wymieniaj!

Dachowe systemy powłokowe – napraw, nie wymieniaj!

Każdego dnia nasz dach narażony jest na wiele różnych czynników środowiskowych. Nic dziwnego, że z czasem materiał zaczyna pękać. Przez długi czas jedynym rozwiązaniem w takim przypadku była wymiana całego dachu, dziś jednak dysponujemy alternatywą. Są nią dachowe systemy powłokowe.

dachowe systemy powłokowe

Fot. arch. Bade Roofing Company

Promieniowanie UV, zanieczyszczenia, silne nasłonecznienie, deszcz czy grad – to tylko niektóre spośród czynników, z którymi musi sobie radzić na co dzień każdy dach. Z czasem materiał pęka, a do środka przenika woda, co pociąga za sobą kosztowny remont, zwłaszcza jeśli nie zareagujemy natychmiast.

Na szczęście jednak nie jesteśmy już skazani na wymianę całego dachu. Systemy powłokowe, które służą do naprawy zniszczonego pokrycia dachowego, charakteryzuje niższy koszt aplikacji, większa przyjazność środowisku, wytrzymałość i elastyczność. O technologii tej opowiada David Bade z Bade Roofing Company.

50-70% oszczędności

Systemy powłokowe, o których mowa, to pozbawione łączeń membrany, które nanosi się w poprzek dachu, by dokładnie zasklepić wszystkie pęknięcia i zabezpieczyć dach przed wodą. Są projektowane na wiele różnych podłoży: asfalt, beton, modyfikowany bitum, tworzywa sztuczne, metal czy pianka poliuretanowa. Powłoki dachowe w postaci elastomerów są elastyczne, rozszerzają się więc wraz z podłożem przy wzroście temperatury.

Jak komentuje David Bade, tego typu systemy to żadna nowość, ale zapotrzebowanie na efektywne rozwiązania dachowe oraz dostępność bardziej zaawansowanych technik produkcji sprawiło, że stały się one naprawdę opłacalnym i popularnym rozwiązaniem. Dzięki dzisiejszym technikom wytwarzania i instalacji producenci mogą zaoferować gwarancje, o jakich nie śnili jeszcze kilka lat temu – od 2 do 20 lat. Również zwrot ku ekologii sprzyja powłokom dachowym. Bade mówi:

Renowacja dachu przy pomocy systemu powłok pozwala klientowi zaoszczędzić nawet 50-70% w porównaniu z ceną wymiany całego dachu. Oszczędza on bowiem na kosztach zdarcia dachu, nowych materiałów oraz robocizny. Korzyści odnosi również środowisko, bo przecież stary dach wylądowałby na wysypisku.

„Chłodne” powłoki dachowe

Aplikacja systemu jest szybka i nie wymaga wyłączenia budynku z użytku – nie wiąże się ona z dużym hałasem, nie emituje też silnych zapachów. Schnięcie trwa od 8 do 24 godzin, zależnie od warunków pogodowych. Aby zachować swoje doskonałe właściwości, niektóre powłoki muszą być odnawiane co 10 lat.

W ofercie producentów dostępne są systemy kolorowe oraz białe – odbijające promieniowanie podczerwone. Te „chłodne” powłoki zapobiegają odkształceniom materiału dachowego pod wpływem wysokiej temperatury oraz pozwalają utrzymać niższą temperaturę w budynku w upalne dni, zmniejszając wydatki na klimatyzację.

Źródło: coatingsworld.com