REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Czyste panele słoneczne dzięki powłokom

Powłoki superhydrofobowe na panelach słonecznych mają szczególne znaczenie – chronią przed gromadzeniem się zanieczyszczeń, które mogłyby zaburzyć pracę urządzenia. Nad tego typu rozwiązaniem pracują właśnie naukowcy z Oak Ridge National Laboratory.

czyste panele słoneczne

Fot. dynamix (sxc.hu)

Zanieczyszczenia, takie jak gromadzący się na powierzchni pył czy piasek, mogą wyraźnie zmniejszyć efektywność paneli słonecznych – w ciągu zaledwie dwóch tygodni może ona spaść o 50%! Oczywiście pewnym rozwiązaniem jest ręczne czyszczenie ogniwa, ale jest to wyjątkowo uciążliwe i sprawia, że użytkowanie całego systemu jest droższe.

Lekarstwem na ten problem ma być superhydrofobowa, samoczyszcząca powłoka zapobiegająca osiadaniu pyłów na ogniwie. Warstwa taka musi być przezroczysta i mieć minimalny wpływ na transmisję i rozpraszanie promieniowania słonecznego o długości 250-3000 nm. Takie warunki spełnia tylko ekstremalnie cienka warstwa – o grubości nie większej niż kilkaset nanometrów – dlatego także cząstki wchodzące w jej skład muszą być wielkości nano. Prócz tego oczywiście powinna być odporna na warunki atmosferyczne oraz spełniać normy proekologiczne dotyczące emisji szkodliwych substancji.

Wstępne testy wykazały, że rozwiązanie opracowane przez naukowców z Oak Ridge National Laboratory spełnia te wymagania. A ponieważ projekt dostał właśnie od amerykańskiego Departamentu Energii dofinansowanie na kolejny rok, jest duża szansa, że te specjalistyczne powłoki wkrótce będą gotowe do wejścia na rynek. Warto wspomnieć, że zespół z Oak Ridge nie ogranicza się tylko do paneli słonecznych – pracuje też nad superhydrofobowymi powłokami na chłodne dachy, klimatyzatory oraz urządzenia do chłodzenia wyparnego.

Źródło: Oak Ridge National Laboratory

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA