a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweCzy farby proszkowe poradzą sobie z nową klasyfikacją bieli tytanowej?

Czy farby proszkowe poradzą sobie z nową klasyfikacją bieli tytanowej?

Klasyfikacja dwutlenku tytanu jako substancji potencjalnie rakotwórczej narobiła sporo zamieszania w branży farbiarskiej. Konsekwencje mają być najpoważniejsze w przypadku farb proszkowych.

biel tytanowa farby proszkowe klasyfikacja TiO2

Fot. Marco Almbauer / Wikimedia Commons

Dlaczego sektor farb proszkowych ucierpi bardziej niż inne sektory rynku farb? Ponieważ nowa klasyfikacja dotyczy dwutlenku tytanu, który może być wdychany, a więc – jak w przypadku proszków – nie jest związany w mieszaninie i może dostać się do powietrza. Jak zwraca jednak uwagę w rozmowie z portalem European Coatings Bjorn Karlsen, członek zarządu grupy farb proszkowych w ramach CEPE:

Problematyczny jest fakt, że rodzaj oznakowania na etykiecie będzie zależał od zawartości bieli tytanowej w farbie oraz wykorzystywanej technologii mikronizacyjnej.

Co to oznacza w praktyce? Że dwie farby w tym samym odcieniu od dwóch różnych producentów i przeznaczone do innych zastosowań mogą mieć różne oznaczenia. Ale oznakowanie będzie też zależeć od koloru – biała farba będzie musiała posiadać specjalne oznakowanie, czarna już nie. W przypadku odcieni szarego wszystko zależało będzie od zawartości białego pigmentu i technologii mikronizacyjnej.

Problem, ale są i plusy?

Czy nowa klasyfikacja może oznaczać dla branży też coś dobrego? Bjorn Karlsen wierzy, że czeka nas napływ innowacji, które pozwolą uniknąć specjalnych oznakowań, gdy to tylko możliwe. A poniewż sektor farb proszkowych jest już teraz wysoce rozwinięty technologicznie, poradzenie sobie z tym wyzwaniem nie powinno być wielkim problemem dla producentów.

Oczywiście jednak im szybciej podejmiemy temat, tym lepiej. W pierwszym kroku wytwórcy powinni upewnić się, że dobrze rozumieją przepisy, następnie zadbać o odpowiednie pozwolenia oraz zacząć rozwijać technologie, które pozwolą uniknąć oznakowania.

CEPE śpieszy z pomocą

Z myślą zarówno o producentach jak i ich klientów, którzy z pewnością będą mieć wiele pytań na temat nowej klasyfikacji i jej skutków, CEPE przygotowuje właśnie specjalny komunikat, który wyjaśnia konsekwencje nowych przepisów i odpowiada na wątpliwości, które prawdopodobnie się pojawią. Ważne, by odpowiedzi na powstałe pytania udzielali eksperci, którzy dobrze orientują się w tematyce i potrafią udzielić przystępnych wyjaśnień.

Źródło: european-coatings.com