a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneCzy Europa jest otwarta na ekologiczne farby?

Czy Europa jest otwarta na ekologiczne farby?

Ekologiczne rozwiązania stają się coraz bardziej powszechne. Mówi się, że jest to spowodowane również coraz większą świadomością i potrzebami klientów, ale ile jest w tym prawdy? Czy naprawdę jesteśmy otwarci na „zielone” technologie?

Europa ekologiczne farby

Fot. Blue Pylons / Foter.com / CC BY

Temat ten poruszy na najbliższej konferencji European Coatings Conference „Decorative Coatings” Theresa Eyerund z Instytutu Niemieckiej Gospodarki w Kolonii. Opowie ona o tym, jakie jest obecnie podejście do ekologicznych produktów w Europie i czy rzeczywiście bardziej niż kiedyś zależy nam na „zielonych” technologiach.

Gdzie ekologia ma znaczenie?

Okazuje się, że entuzjazm nie jest tak wielki, jak się to czasem przedstawia. Skomplikowane przepisy i standardy dotyczące ekologicznych produktów zniechęcają niekiedy potencjalnych klientów, dlatego dla producentów inwestycja w ekologię jest zarówno szansą, jak i sporym wyzwaniem.

Największe możliwości daje im sektor farb dekoracyjnych do ścian, ponieważ w przypadku takich produktów różnica jest (dosłownie) wyczuwalna – bezwonna farba wodorozcieńczalna robi zdecydowanie lepsze wrażenie niż rozpuszczalnikowa o bardzo silnym, nieprzyjemnym zapachu. Również w przypadku produktów do drewna ekologia i bezpieczeństwo grają dużą rolę – pomyślmy choćby o impregnowanych drewnianych naczyniach, łyżkach czy łopatkach.

Przegląd nowych technologii

W trakcie konferencji zaprezentowany zostanie szereg nowych, przyjaznych środowisku technologii. O swoich formułach i rozwiązaniach – nowego typu farbach alkidowych i lateksowych, dodatkach, spoiwach, nanosferach – opowiedzą m.in. firmy Ask Chemicals, Omya, Nuples oraz Uniwersytet Kraju Basków. Konferencja odbędzie się w dniach 22-23 czerwca w Düsseldorfie.

Źródło: european-coatings.com