Ekologiczne rozwiązania stają się coraz bardziej powszechne. Mówi się, że jest to spowodowane również coraz większą świadomością i potrzebami klientów, ale ile jest w tym prawdy? Czy naprawdę jesteśmy otwarci na „zielone” technologie?
Temat ten poruszy na najbliższej konferencji European Coatings Conference „Decorative Coatings” Theresa Eyerund z Instytutu Niemieckiej Gospodarki w Kolonii. Opowie ona o tym, jakie jest obecnie podejście do ekologicznych produktów w Europie i czy rzeczywiście bardziej niż kiedyś zależy nam na „zielonych” technologiach.
Gdzie ekologia ma znaczenie?
Okazuje się, że entuzjazm nie jest tak wielki, jak się to czasem przedstawia. Skomplikowane przepisy i standardy dotyczące ekologicznych produktów zniechęcają niekiedy potencjalnych klientów, dlatego dla producentów inwestycja w ekologię jest zarówno szansą, jak i sporym wyzwaniem.
Największe możliwości daje im sektor farb dekoracyjnych do ścian, ponieważ w przypadku takich produktów różnica jest (dosłownie) wyczuwalna – bezwonna farba wodorozcieńczalna robi zdecydowanie lepsze wrażenie niż rozpuszczalnikowa o bardzo silnym, nieprzyjemnym zapachu. Również w przypadku produktów do drewna ekologia i bezpieczeństwo grają dużą rolę – pomyślmy choćby o impregnowanych drewnianych naczyniach, łyżkach czy łopatkach.
Przegląd nowych technologii
W trakcie konferencji zaprezentowany zostanie szereg nowych, przyjaznych środowisku technologii. O swoich formułach i rozwiązaniach – nowego typu farbach alkidowych i lateksowych, dodatkach, spoiwach, nanosferach – opowiedzą m.in. firmy Ask Chemicals, Omya, Nuples oraz Uniwersytet Kraju Basków. Konferencja odbędzie się w dniach 22-23 czerwca w Düsseldorfie.
Źródło: european-coatings.com