a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net

Czarno-biało, ale nie bez życia

W roku 2022 w branży samochodowej po raz kolejny dominowały kolory biały, czarny, szary i srebrny. Kolejny w rankingu niebieski stanowi zaledwie 8% światowego rynku. Pewnym urozmaiceniem są jednak niespotykane wcześniej na taką skalę efekty specjalne.

Fot. arch. Axalta Coating Systems

Koncern Axalta Coating Systems opublikował swój raport Global Automotive Color Popularity już po raz siedemdziesiąty. To najdłużej publikowane – od roku 1953 – i najbardziej kompleksowe opracowanie dotyczące najpopularniejszych odcieni na rynku samochodowym.

Czarno-biało, ale nie bez życia

W roku 2022 rynek samochodowy nadal zdominowany był przed biel, czerń, srebrny i różne odcienie szarości. Eksperci Axalty przekonują jednak, że ta na pozór mało kolorowa paleta wcale nie jest pozbawiona życia. Jak mówi Robert Schnell, wiceprezes Global Sales & Product Management w Axalta CS:

Świat kolorów samochodowych jest dziś żywszy niż kiedykolwiek. Na przykład w porównaniu z wariantami bieli spotykanymi w latach pięćdziesiątych dzisiejsze biele są jaśniejsze i mienią się dzięki specjalnym dodatkom. Pojazdy utrzymane w kolorach białym, czarnym, szarym i srebrnym tworzą obecnie 82% samochodów na światowych drogach.

Zgodnie z danymi opublikowanymi w raporcie udział białego w roku 2022 na światowym rynku wyniósł 34%, z czego 14% to odcienie perłowe, 20% zaś – solidowe. 21% rynku stanowiły auta czarne (przy czym często są to również lakiery z efektami specjalnymi), zaś 19% – szare. Dalej mamy kolor srebrny (9%), niebieski (8%) oraz czerwony (5%).

Biała Azja, niebieska Europa

Biel najbardziej niepodzielnie króluje na rynku w Azji (40%) – w Chinach aż 43% wszystkich pojazdów to auta białe. Z kolei w Europie kolor biały znalazł się dopiero na trzecim miejscu z wynikiem 21%. Wyprzedził go szary (27%) oraz czarny (22%). Również w Europie szczególnie dużym powodzeniem cieszy się niebieski – osiągnął aż dwucyfrowy wynik 11% (podobnie jak w Ameryce Północnej). W trend ten wpisuje się Samochodowy Kolor Roku 2023 Axalty.

Jeśli chodzi o Europę, biały kolor dominuje tylko w jednym sektorze – samochodów dostawczych i SUV (26%). Z kolei w sektorze aut luksusowych na pierwszym miejscu znalazł się czarny (35%). Sektor samochodów kompaktowych / sportowych odnotował natomiast wart wzmianki wysoki udział niebieskiego – w tej części rynku stanowi on aż 13%, czyli tylko o 4% mniej niż zajmujący trzecie miejsce kolor czarny.

Podróż przez historię samochodowych odcieni

Cały raport w formacie PDF pobrać można ze strony producenta. Oprócz szczegółowych danych dotyczących obecnej sytuacji na rynku samochodowym prezentuje on też najpopularniejsze odcienie na poszczególnych kontynentach od pierwszych lat przygotowywania raportu.

To ciekawa podróż przez historię samochodowych odcieni. Dowiedzieć się z niej możemy m.in., że jeszcze do lat dziewięćdziesiątych w czołówce najpopularniejszych kolorów samochodów w Ameryce Północnej znajdowały się zielony, niebieski i pomarańczowy (ten ostatni głównie w latach siedemdziesiątych), zaś w Europie niemal przez całe lata osiemdziesiąte liderem popularności był kolor czerwony.

Źródło: Axalta Coating Systems