a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweCoraz bardziej szaro – samochodowy raport 2020 Axalty

Coraz bardziej szaro – samochodowy raport 2020 Axalty

Doczekaliśmy się kolejnego, już 68. corocznego raportu Axalty dotyczącego trendów kolorystycznych w branży samochodowej. Według niego najpopularniejszymi kolorami aut pozostają biały (38%), czarny (19%) i szary (15%) – ten ostatni wybierany coraz chętniej.

samochodowy raport 2020 Axalta Coating Systems

Fot. Mikes-Photography / pixabay.com

Raport Axalty (Global Automotive Color Popularity Report) opiera się na danych sprzedażowych ze wszystkich krajów, w których produkowane są samochody i skąd dostarczane są szczegółowe dane produkcyjne. Dzięki temu producenci i projektanci mogą śledzić bieżące trendy na całym świecie oraz w poszczególnych regionach.

Szary rośnie w siłę, srebrny w odwrocie

TOP3 najpopularniejszych kolorów samochodowych – biały, czarny, szary – nie zmienia się od dobrych kilku lat. W tym roku jednak większym niż zwykle wzięciem cieszył się kolor szary – w stosunku do roku poprzedniego podskoczył o 2% i uzyskał najlepszy wynik od dziesięciu lat.

samochodowy raport 2020 Axalta Coating Systems

Fot. arch. Axalta Coating Systems

Na całym świecie spada za to popularność srebrnego, którego udział wynosi obecnie 9%. Czarny zachowuje stabilną pozycję i wciąż jest najchętniej wybieranym odcieniem w sektorze pojazdów luksusowych.

Modne na wybiegach, modne w motoryzacji

Axalta wykorzystuje dane z raportu w opracowywaniu nowych odcieni, lepiej odpowiadających potrzebom klientów. Jak komentuje Nancy Lockhart, globalny menedżer produktu ds. koloru w firmie Axalta:

Trendy sprzedażowe, które znajdują odzwierciedlenie w raporcie, napędzają nasze prace nad nowymi samochodowymi odcieniami. Cieszymy się, że możemy udostępniać te dane naszym klientom i działać na rzecz technologii koloru.

Obecnie firma pracuje m.in. nad odcieniami zgodnymi z najnowszymi trendami, które znajdują odzwierciedlenie także w wystroju wnętrz, modzie i produktach konsumenckich – m.in. z pogranicza niebieskiego i zielonego oraz żółtego i zielonego. Duże jest również zainteresowanie szarościami oraz efektami specjalnymi, osiąganymi m.in. poprzez wykorzystanie drobnych płatków.

W Europie szary zdecydowanym liderem

Jeśli chodzi o samą Europę, pozostaje zdominowana przez kolor szary – jego popularność wzrosła o 1% i jest tu najchętniej wybieranym odcieniem samochodów (25%). W kategorii samochodów sportowych jego udział wynosi obecnie aż 29%. Ponadto na popularności zyskał (o 2%) solidowy kolor biały, najchętniej wybierany w sektorze minivanów i ciężarówek.

Więcej na temat raportu na stronie producenta.

Źródło: Axalta Coating Systems