a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiClariant – wyniki za rok 2012

Clariant – wyniki za rok 2012

Firma Clariant, specjalizująca się między innymi w produkcji pigmentów i dodatków do farb, ogłosiła swe wyniki finansowe za rok 2012. Sprzedaż koncernu wyniosła 6,038 miliardów franków szwajcarskich. W stosunku do zeszłorocznego wyniku 5,571 mld franków oznacza to 8-procentowy wzrost, który zanotowany został także w walutach lokalnych.

fot. dzięki uprzejmości Clariant

Rozwój organiczny firmy był co prawda niewielki, jednak znaczne korzyści przyniosło przejęcie przez Clariant dużego wytwórcy materiałów budowlanych, Süd-Chemie.

Jeśli chodzi o obszary geograficzne, wyniki sprzedaży były bardzo różnorodne. Kryzys na rynku europejskim spowodował, że w rejonie tym zanotowano 2-procentowy spadek. Ponieważ jednak 2/3 dochodów koncernu Clariant pochodzi spoza Europy, dynamiczny wzrost w innych zakątkach świata (zwłaszcza w regionie Azji i Pacyfiku) pozwolił nadrobić tę stratę.

W samym czwartym kwartale roku 2012 sprzedaż wyniosła 1,509 mld franków szwajcarskich, a więc o 1% więcej niż uzyskane w tym samym okresie roku poprzedniego 1,491 mld franków. Największe korzyści przyniosły segmenty Olejowy i Górniczy oraz Katalizy i Energii, podczas gdy Materiały Funkcjonalne i Pigmenty utrzymały się na poziomie z zeszłego roku. Nieco gorsza była pozycja segmentu Dodatków, co zostało spowodowane osłabieniem przemysłu elektronicznego w ostatnim czasie.

W roku 2013 Clariant liczy na stabilną sytuację i niesłabnący wzrost sprzedaży na rynkach rozwijających się, spodziewając się nadal gorszych wyników na obszarze Europy i Ameryki Północnej.

Źródło: pcimag.com