a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiClariant i Huntsman jednak się nie połączą?

Clariant i Huntsman jednak się nie połączą?

Tego raczej członkowie zarządów się nie spodziewali. Połączenie szwajcarskiej firmy Clariant z amerykańskim Huntsmanem miało być prostą sprawą, tymczasem fundusz hedgingowy pokrzyżował plany związane z transakcją jeszcze zanim na dobre ją rozpoczęto.

Clariant Huntsman Corvex

Fot. edar / pixabay.com

Corvex, fundusz hedgingowy z Nowego Jorku, oraz 40 North, amerykański producent materiałów dachowych, przy pomocy stworzonej w tym celu firmy White Tale, wykupili 7,2% udziałów koncernu Clariant. Ich zdaniem połączenie z Huntsmanem nie będzie służyło firmie – są inne, lepsze opcje, by wykorzystać potencjał jednostek, które tworzą Clariant.

Transakcję połączenia Clariant i Huntsman ogłoszono w maju tego roku. Faktem jest, że choć decyzję podjęto wspólnie, dojście do porozumienia nie było łatwe. Rozmowy trwały długo, ponieważ Clariant nie chciał być częścią struktury, w której odgrywałby mniej istotną rolę (początkowo Huntsman proponował, aby szwajcarska firma sprzedała oddziały Coatings i Plastic). Ostatecznie udało się dojść do kompromisu, ale, jak widać, dla niektórych udziałowców umowa w obecnym kształcie nadal jest nie do przyjęcia.

Fundusz hedgingowy Corvex powstał w roku 2010. Jego założycielem jest Keith Meister, znany inwestor, który wcześniej blisko współpracował z legendą branży inwestycyjnej, Carlem Icahnem. Zrealizowanie więc pierwotnego planu zarządów Clariant i Huntsman może być sporym wyzwaniem.

Źródło: european-coatings.com