Firma Clariant oficjalnie dołączyła do unijnego sojuszu Circular Plastics Alliance. Sojusz wspiera recykling tworzyw sztucznych zgodnie z założeniami Zielonego Ładu.
Fot. arch. Clariant
Sojusz Circular Plastics Alliance powstał, by wspierać przejście w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego w branży tworzyw sztucznych. W ramach niego we wrześniu 2019 podpisana została deklaracja o zobowiązaniu do zwiększenia udziału tworzyw sztucznych w recyklingu w krajach Unii Europejskiej.
Ogromne wyzwanie
Clariant zadeklarował, że wesprze cele sojuszu – zwiększenie do roku 2025 rynku tworzyw sztucznych z recyklingu w krajach UE do 10 mln ton. Jak komentuje Bernd Hoegemann, dyrektor ds. transformacji w firmie Clariant:
Przejście na gospodarkę obiegu zamkniętego tworzyw sztucznych to ogromne wyzwanie, które może być zrealizowane tylko dzięki ambitnym zobowiązaniom, współpracy i aktywnemu dialogowi interesariuszy. Jako członek sojuszu Circular Plastics Alliance Clariant cieszy się na ścisłą współpracę z innymi ważnymi graczami na drodze do rozpowszechnienia recyklingu w branży tworzyw sztucznych w całej Europie.
Zadaniem firmy w ramach sojuszu będzie rozwiązywanie problemów, które utrudniają zwiększenie udziału recyklingu w łańcuchu wartości tworzyw sztucznych. Jak wyjaśnia Richard Haldimann, szef działu transformacji w kierunku zrównoważonego rozwoju w Clariant, specjalistyczne środki chemiczne pomagają zwiększyć wartość produktów, materiałów i zasobów będących w obiegu.
EcoCircle – cenna platforma
W roku 2019 firma Clariant ruszyła z inicjatywą EcoCircle, której celem było rozszerzenie perspektywy na cały łańcuch wartości oraz odnajdywanie najbardziej zrównoważonych i wykonalnych rozwiązań na rzecz obiegu zamkniętego tworzyw sztucznych. Jak podkreśla Haldimann, dzięki temu Clariant ma cenną platformę i wystarczające kompetencje, by działać na rzecz zamknięcia obiegu w branży.
Źródło: Clariant