a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweCisza, dotyk, trwałość. Trendy 2022 wg Axalty

Cisza, dotyk, trwałość. Trendy 2022 wg Axalty

14 czerwca swoją premierę miała nowa edycja „vibes” – autorskiego raportu o trendach przygotowywanego przez Axalta Coating Systems. Według ekspertów firmy największą popularnością cieszą się obecnie naturalne materiały i neutralne odcienie w połączeniu z elementami industrialnymi.

Axalta Coating Systems trendy 2022 raport vibes

Fot. arch. Axalta Coating Systems

Poza bardziej oczywistymi skutkami COVID-19 Axalta przewiduje, że praca w domu będzie wiązać się z rosnącą potrzebą ciszy i spokoju – w tym powierzchni i projektów wnętrz, które sprzyjają wyciszeniu i pozwalają się odizolować od świata zewnętrznego. Dominować będą naturalne materiały i odpowiadająca im neutralna paleta: stonowane kolory, delikatne faktury, minimalistyczne kształty i powierzchnie. Tematem przewodnim jest spokój, a paleta kolorów skupia się na „neo-neutralnych” barwach.

Człowiek w centrum uwagi

Druga prognoza zakłada, iż ze względu na coraz bardziej powszechną obecność w naszym codziennym życiu sztucznej inteligencji i zautomatyzowanych procesów silne wśród projektantów wnętrz będą trendy w centrum uwagi stawiające człowieka. Powierzchnie przypominające ręcznie robione wykończenia z gliny, drewna i rattanu będą łączone z kolorami i fakturami o wyglądzie bardziej industrialnym. Tego typu stylistyka zdominuje wykończenia elewacji i ram okiennych, a także wnętrza budynków. W najnowszym numerze Sally Put, ColourDesign Manager w Axalta Coating Systems, ogłasza kolor roku 2021 – SuprAnodic Nature:

Na podstawie zebranych danych analitycznych oraz całej naszej wiedzy o kolorach przekonaliśmy się, że chociaż czerń, szarość i biel nadal pozostają ponadczasowymi bestsellerami, pojawiła się nowa moda na wykończenia „anodowane”, dające gładki, matowy, subtelny metaliczny efekt, który z pewnością stanie się numerem jeden wśród architektów wnętrz, projektantów oświetlenia, mebli i nie tylko.

Te i inne prognozy zostały zebrane w corocznej publikacji firmy Axalta, raporcie trendów vibes, analizującym kolory, wykończenia i efekty, które będą dominować w kolejnym roku w branży architektonicznej i projektowaniu wnętrz. Każdy egzemplarz jest dostarczany ze wzornikiem dziesięciu modnych kolorów, o których mowa w magazynie.

Projektowanie od serca do skóry

W raporcie znalazły się również opinie ekspertów ze świata architektury i projektowania produktów. Sally Put omawia psychologiczne aspekty doboru kolorów, zaś wielu innych przedstawicieli branży, w tym tacy klienci Axalty jak hiszpańska marka Bestia Bikes czy belgijskie Studio Segers, zdradzają, jakie kolory mają dla nich największe znaczenie.

Projektanci mebli i architekci ze Studio Segers mówią: „Oprócz formy, proporcji i funkcji o «być albo nie być» mebla może zadecydować także jego kolor, tkanina czy wykończenie”. Projektanci wnętrz z Colombo dodają: „Do tej pory projektanci pracowali zazwyczaj od zewnątrz do wewnątrz, natomiast dziś coraz częściej odkrywamy, że pracujemy od wewnątrz, od serca do skóry” – pozwalając kolorom wyrazić sedno koncepcji.

Ponadto założycielka Muzeum Architektury w Londynie, Melissa Woolford, udzieliła wywiadu na temat aktualnej wystawy Color Memories, która potrwa do 1 października i jest sponsorowana przez Axaltę. Wystawa zawiera osobiste opowieści o kolorystycznych inspiracjach ponad dwudziestu architektów, w tym historię Jonathana Hagosa o jego inspiracji kolorem łososiowym, Harbinder Singh Birdi o słabości do koloru czerwonego czy Paula Monaghana o zamiłowaniu do wiktoriańskiej zieleni. Każdy architekt wybrał próbkę koloru Axalta, która najlepiej oddaje jego wspomnienia.

Co będzie po pandemii?

Raport vibes 2020 wyraźnie pokazuje wpływ pandemii na różne sfery naszego życia, a w prognozach często pojawiają się słowa takie jak „jaskinia”, „schronienie” czy „nostalgia”. Jak przewiduje Sally Put:

Gdy skończy się ten trudny czas, zmienią się trendy. Wszyscy szukamy ukojenia w dotyku drugiej osoby oraz poczucia jedności z naszym otoczeniem. Te potrzeby i uczucia będą wyrażane w projekcie naszego domu, przestrzeni do pracy i zabawy.

W celu uzyskania dalszych informacji oraz otrzymania kopii raportu z zastrzeżonym dostępem prosimy o kontakt z Theresą Simon / 07976 766221 / theresa@theresasimon.com Drukowany magazyn vibes oraz wachlarzyk kolorów można zamówić bezpłatnie na: www.axalta.pl/vibes2021

Źródło: Axalta Coating Systems