Analitycy MarketsandMarkets prognozują gwałtowny wzrost zainteresowania powłokami sieciowanymi UV. Według nich do roku 2025 rynek rozwijać się będzie w tempie 12% rocznie.

Fot. ErikaWittlieb / pixabay.com
Jeszcze w ubiegłym roku rynek powłok sieciowanych UV był wart „zaledwie” 6,5 mld $. Do roku 2025 ma niemal podwoić swoją wartość, osiągając 11,4 mld $.
Co napędza rynek, a co hamuje
Surowe ograniczenia związane z ochroną środowiska, wprowadzane przede wszystkim w Europie i Ameryce Północnej, sprawiły, że rośnie popularność ekologicznych rozwiązań – także w branży farb i powłok. Do takich technologii należą również powłoki sieciowane UV.
Równocześnie za sprawą pandemii COVID-19 spadła sprzedaż w sektorze elektronicznym i farb przemysłowych, co negatywnie wpłynęło na rynek. Tym bardziej, że powłoki UV są szeroko stosowane w branżach silnie dotkniętych pandemią – takich jak wspomniana elektronika i powłoki przemysłowe, ale również sztuka graficzna. Już w bieżącym roku spodziewany jest jednak ponowny rozrost rynku, także w związku z realizacją projektów odłożonych lub przerwanych w 2020 roku.
Zastosowania i wyzwania
Powłoki UV charakteryzują się połyskliwą powierzchnią i wysoką przejrzystością, są również odporne na ścieranie, przyjazne dla środowiska i szybkoschnące. W przypadku sieciowania w terenie najważniejsze zastosowania dla powłok UV to powłoki podłogowe (beton, drewno, winyl), blaty i kadzie. Wszystkie te technologie są obecnie udoskonalane z perspektywą komercjalizacji nowych rozwiązań w najbliższych latach.
Oprócz tego przewiduje się, że technologia UV stanie się w najbliższych latach jedną z najważniejszych w sektorze powłok na metale. Obecnie jej wpływy w tej części rynku są ograniczone. Dotyczy to takich branż jak powłoki samochodowe, ochronne, typu coil coatings oraz powłoki na puszki.
Z pewnymi problemami wiąże się wykorzystanie technologii UV w branży powlekania papieru. W miejscach, gdzie papier jest zginany lub przebijany, na obecnie dostępnych powłokach UV tworzą się bowiem pęknięcia.
Największy rynek, największy sektor
W roku 2019 to powłoki na drewno stanowiły jednak aż 43% całego rynku powłok sieciowanych UV. W przypadku podłoży drewnianych poprawiają estetykę i zapewniają niezbędną ochronę. Powłoki UV na drewno cieszą się dużą popularnością w krajach europejskich, takich jak Niemcy lub Szwecja, ale największym konsumentem tego typu powłok pozostają Chiny.
Region Azji i Pacyfiku jest również ogólnie największym i najszybciej się rozwijającym rynkiem powłok UV – w roku 2019 przypadła mu prawie połowa całej światowej konsumpcji. Prognozy wskazują, że utrzyma on pozycję lidera również w najbliższych latach.
Źródło: coatingsworld.com