a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowePowłoki UV na fali – raport MarketsandMarkets

Powłoki UV na fali – raport MarketsandMarkets

Analitycy MarketsandMarkets prognozują gwałtowny wzrost zainteresowania powłokami sieciowanymi UV. Według nich do roku 2025 rynek rozwijać się będzie w tempie 12% rocznie.

powłoki UV powłoki sieciowane UV raport MarketsandMarkets

Fot. ErikaWittlieb / pixabay.com

Jeszcze w ubiegłym roku rynek powłok sieciowanych UV był wart „zaledwie” 6,5 mld $. Do roku 2025 ma niemal podwoić swoją wartość, osiągając 11,4 mld $.

Co napędza rynek, a co hamuje

Surowe ograniczenia związane z ochroną środowiska, wprowadzane przede wszystkim w Europie i Ameryce Północnej, sprawiły, że rośnie popularność ekologicznych rozwiązań – także w branży farb i powłok. Do takich technologii należą również powłoki sieciowane UV.

Równocześnie za sprawą pandemii COVID-19 spadła sprzedaż w sektorze elektronicznym i farb przemysłowych, co negatywnie wpłynęło na rynek. Tym bardziej, że powłoki UV są szeroko stosowane w branżach silnie dotkniętych pandemią – takich jak wspomniana elektronika i powłoki przemysłowe, ale również sztuka graficzna. Już w bieżącym roku spodziewany jest jednak ponowny rozrost rynku, także w związku z realizacją projektów odłożonych lub przerwanych w 2020 roku.

Zastosowania i wyzwania

Powłoki UV charakteryzują się połyskliwą powierzchnią i wysoką przejrzystością, są również odporne na ścieranie, przyjazne dla środowiska i szybkoschnące. W przypadku sieciowania w terenie najważniejsze zastosowania dla powłok UV to powłoki podłogowe (beton, drewno, winyl), blaty i kadzie. Wszystkie te technologie są obecnie udoskonalane z perspektywą komercjalizacji nowych rozwiązań w najbliższych latach.

Oprócz tego przewiduje się, że technologia UV stanie się w najbliższych latach jedną z najważniejszych w sektorze powłok na metale. Obecnie jej wpływy w tej części rynku są ograniczone. Dotyczy to takich branż jak powłoki samochodowe, ochronne, typu coil coatings oraz powłoki na puszki.

Z pewnymi problemami wiąże się wykorzystanie technologii UV w branży powlekania papieru. W miejscach, gdzie papier jest zginany lub przebijany, na obecnie dostępnych powłokach UV tworzą się bowiem pęknięcia.

Największy rynek, największy sektor

W roku 2019 to powłoki na drewno stanowiły jednak aż 43% całego rynku powłok sieciowanych UV. W przypadku podłoży drewnianych poprawiają estetykę i zapewniają niezbędną ochronę. Powłoki UV na drewno cieszą się dużą popularnością w krajach europejskich, takich jak Niemcy lub Szwecja, ale największym konsumentem tego typu powłok pozostają Chiny.

Region Azji i Pacyfiku jest również ogólnie największym i najszybciej się rozwijającym rynkiem powłok UV – w roku 2019 przypadła mu prawie połowa całej światowej konsumpcji. Prognozy wskazują, że utrzyma on pozycję lidera również w najbliższych latach.

Źródło: coatingsworld.com