REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Ciężki sprzęt i sieciowanie w niskich temperaturach

Sieciowanie w niskich temperaturach to technologia, która byłaby bardzo mile widziana również w przemyśle ciężkim. Wizję tę być może już wkrótce uda się zrealizować dzięki nowemu typowi utwardzaczy.

przemysł ciężki sprzęt sieciowanie w niskich temperaturach

Fot. stafichukanatoly / pixabay.com

Niskie temperatury sieciowania oznaczają niższy koszt procesu lakierowania oraz większą przepustowość linii lakierniczych. Niestety jednak w przypadku powłok lakierniczych na sprzęt ciężki zastosowanie tej technologii nie było do tej pory takie proste.

Do zabezpieczania maszyn rolniczych i budowlanych wykorzystuje się dziś głównie dwuskładnikowe systemy epoksydowo-aminowe. W roli utwardzaczy stosuje się zwykle wraz z nimi reaktywne aminy RPAA, które jednak wymagają sieciowania w temperaturach powyżej 15°C. Z kolei alternatywne fenalkaminy pozwalają na utwardzanie w niskich temperaturach, ale w przypadku ich zastosowania mogą występować odbarwienia oraz pogorszenie adhezji międzywarstwowej.

Nowe utwardzacze na bazie zasady Mannicha mają umożliwić sieciowanie w temperaturach 5°C, gwarantując przy tym bardzo dobre właściwości powłoki. Mogą się więc okazać przełomowym odkryciem dla przemysłu ciężkiego. Artykuł na ten temat opublikowano w październikowym numerze czasopisma „European Coatings Journal”.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA