a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweCienka powłoka węglowa ochroni sprzęt medyczny

Cienka powłoka węglowa ochroni sprzęt medyczny

Naukowcy z Queen’s Univeristy opracowali nową technikę otrzymywania powłoki na bazie węgla. Powłoka ma zwiększać odporność sprzętu medycznego używanego w ośrodkach zdrowia na całym świecie oraz chronić metalowe obiekty przed korozją.

powłoka węglowa sprzęt medyczny

Naukowcy liczą na to, że ich powłoka stosowana będzie w laboratoriach medycznych na całym świecie.
Fot. DarkoStojanovic / pixabay.com

Jak wyjaśnia dr Cathleen Crudden, poprzednio podobna technika wymagała użycia specjalistycznego sprzętu, cały proces był więc trudny i kosztowny. Obecnie udało się go przeprowadzić w prostszy sposób, przy użyciu biosensorów stosowanych w większości laboratoriów, dzięki czemu technologia stała się „dostępna dla każdego”.

Nowe odkrycie bazuje na pracach z roku 2014, kiedy ten sam zespół badawczy rozwinął technikę nanoszenia na powierzchnie metaliczne organicznej powłoki o grubości jednej cząsteczki. Mimo że 100 000 razy cieńsza niż ludzki włos, powłoka ta doskonale chroni przed chemikaliami, oksydantami, kwasami i zasadami – dzięki czemu może być z powodzeniem stosowana m.in. w mikroelektronice.

Obecnie proces został dopracowany i w przyszłości może stać się szeroko dostępny. Twórcy technologii liczą, że posłuży ona do zabezpieczania sprzętu medycznego w szpitalach na całym świecie. Artykuł na ten temat opublikowany został w czasopiśmie „Nature Communications”.

Źródło: european-coatings.com