Naukowcy z Queen’s Univeristy opracowali nową technikę otrzymywania powłoki na bazie węgla. Powłoka ma zwiększać odporność sprzętu medycznego używanego w ośrodkach zdrowia na całym świecie oraz chronić metalowe obiekty przed korozją.
Jak wyjaśnia dr Cathleen Crudden, poprzednio podobna technika wymagała użycia specjalistycznego sprzętu, cały proces był więc trudny i kosztowny. Obecnie udało się go przeprowadzić w prostszy sposób, przy użyciu biosensorów stosowanych w większości laboratoriów, dzięki czemu technologia stała się „dostępna dla każdego”.
Nowe odkrycie bazuje na pracach z roku 2014, kiedy ten sam zespół badawczy rozwinął technikę nanoszenia na powierzchnie metaliczne organicznej powłoki o grubości jednej cząsteczki. Mimo że 100 000 razy cieńsza niż ludzki włos, powłoka ta doskonale chroni przed chemikaliami, oksydantami, kwasami i zasadami – dzięki czemu może być z powodzeniem stosowana m.in. w mikroelektronice.
Obecnie proces został dopracowany i w przyszłości może stać się szeroko dostępny. Twórcy technologii liczą, że posłuży ona do zabezpieczania sprzętu medycznego w szpitalach na całym świecie. Artykuł na ten temat opublikowany został w czasopiśmie „Nature Communications”.
Źródło: european-coatings.com