CEPE wzywa państwa członkowskie do odrzucenia projektu Komisji Europejskiej dotyczącego dwutlenku tytanu sprowadzanego z Chin. Zdaniem organizacji nowe przepisy będą mieć długofalowe skutki i zmniejszą konkurencyjność europejskich producentów na światowym rynku.
Organizacja CEPE zaapelowała do państw członkowskich do odrzucenia propozycji Komisji Europejskiej, dotyczącej wprowadzenia cła antydumpingowego na dwutlenek tytanu sprowadzany z Chin. Apel związany jest z głosowaniem w sprawie propozycji, ogłoszonej w lipcu tego roku.
Krótkoterminowe podejście
Jak podkreśla CEPE, TiO2 to kluczowy surowiec do produkcji farb – odpowiada mu 40% kosztów wszystkich surowców oraz 20% kosztu produktu końcowego. Nowe przepisy zagrażałyby wydajności branży farb, zatrudniającej w Unii Europejskiej ponad 150 000 osób. Jak komentuje Christel Davidson, dyrektorka zarządzająca CEPE:
Jeśli państwa członkowskie poprą projekt, wpłynie on silnie na branżę farbiarską, będącą jednym z największych użytkowników TiO2. Komisja wykazuje się krótkoterminowym podejściem do konkurencji Unii Europejskiej. Mamy obawy, że wpływ cła na sektor farb, zwłaszcza na małe firmy, a także na powiązane branże jak budownictwo, przeważy w tym wypadku krótkoterminowe ulgi dla europejskich producentów dwutlenku tytanu.
Christel Davidson dodaje, że europejscy dostawcy bieli tytanowej nie są obecnie w stanie pokryć zapotrzebowania przemysłu w Unii Europejskiej, dostawy z Chin są więc trudne do zastąpienia. W konsekwencji wprowadzenia nowych przepisów producenci farb z krajów UE znajdą się natomiast w trudniejszym położeniu w stosunku do wytwórców z innych części świata, którzy mogą nadal pozyskiwać dwutlenek tytanu z Chin w niższych cenach, a do tego sprzedawać swoje farby na europejskim rynku.
Skutki dla Europy na rynku światowym
CEPE obawia się również długofalowych skutków nowego rozporządzenia dla producentów z UE, którzy eksportują swoje produkty poza Europę. Wzrost kosztów produkcji sprawi, że firmy z siedzibą w Unii Europejskiej staną się mniej konkurencyjne na rynku światowym, a eksport zmaleje. Davidson podsumowuje:
Ogólnie rzecz biorąc, spodziewamy się, że inwestycje w europejską branżę farb okażą się mniej atrakcyjne, co będzie mieć bezpośredni wpływ na europejskich dostawców TiO2. Byłby to wyjątkowo niefortunny obrót spraw, biorąc pod uwagę, że inicjatywa Komisji Europejskiej ma z założenia chronić europejskich producentów przed nieuczciwą konkurencją zagraniczną.
Źródło: CEPE