a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneBuraki cukrowe źródłem surowców?

Buraki cukrowe źródłem surowców?

AkzoNobel nawiązał współpracę z kilkoma holenderskimi firmami i instytucjami, by ustalić, czy możliwe jest otrzymywanie na skalę przemysłową surowców chemicznych z buraków cukrowych.

buraki cukrowe

Uprawiane masowo w Holandii buraki cukrowe mogą się okazać źródłem użytecznych
w przemyśle chemicznym surowców. Fot. ClizBiz / Foter.com / CC BY

Firma doradcza Deloitte została poproszona o ekspertyzę w sprawie uruchomienia w Delfzijl dużego klastera chemicznego. Jednym z jego zadań byłoby pozyskiwanie surowców z buraków cukrowych – jako alternatywa dla wyczerpujących się i coraz droższych surowców nieodnawialnych.

Pomysł pojawił się po ostatnim raporcie Deloitte, w którym Holandia została przedstawiona jako światowy lider pod względem produkcji cukru. Ogromne uprawy buraków cukrowych mogłyby w przyszłości zostać wykorzystane i w innych celach – a otwarcie nowego zakładu specjalizującego się w otrzymywaniu surowców byłoby też okazją do stworzenia wielu nowych miejsc pracy.

Gdyby projekt został zrealizowany, byłoby to niezwykłe przedsięwzięcie – spotkałyby się w nim bowiem tak odmienne branże jak rolnictwo, przemysł chemiczny i logistyka. AkzoNobel chętnie przyłączył się do pomysłu, ponieważ wpisuje się on w jego program Planet Possible.

Wyniki analizy Deloitte będą znane za trzy miesiące. Wówczas okaże się, czy projekt ma szansę powodzenia i w jaki sposób najlepiej zabrać się do jego realizacji.

Źródło: AkzoNobel