a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneBrytyjska Federacja Powłok reaguje na Brexit

Brytyjska Federacja Powłok reaguje na Brexit

Brytyjska Federacja Powłok wystosowała oficjalne oświadczenie w sprawie planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jak organizacja zareagowała na Brexit?

Brexit Brytyjska Federacja Powłok

Fot. MIH83 / pixabay.com

W oficjalnym oświadczeniu BCF czytamy, że wyniki referendum były dla Federacji dużym zaskoczeniem. Jest zaniepokojona wpływem Brexitu na brytyjską gospodarkę, ale deklaruje również, że będzie wraz z rządem pracować intensywnie nad tym, aby przemysł farbiarski wciąż się rozwijał i utrzymywał kontakty z podmiotami europejskimi – swoimi najważniejszymi partnerami handlowymi.

Będzie lepiej?

Mimo niepokojów organizacja dostrzega nowe możliwości, jaki daje taki obrót spraw. Być może wyjście z Unii Europejskiej umożliwi nawiązywanie korzystniejszych umów handlowych z innymi państwami. Brexit może mieć pozytywny wpływ na branżę również w kwestii przepisów. Rząd brytyjski może odrzucić regulacje unijne i przyjąć łagodniejsze, a tym samym korzystniejsze dla producentów, prawa na przykład w sprawie szkodliwych substancji które muszą zostać wycofane czy zawartości LZO w lakierach samochodowych.

Wielka Brytania ma silną bazę produkcyjną – 75% farb sprzedawanych w brytyjskich sklepach pochodzi z rodzimych fabryk. To dobry punkt wyjścia na nowej, samodzielnej ścieżce rozwoju. Ważną rolę odgrywa jednak również eksport. Trzech na pięciu członków BCF (z których 80% to małe i średnie przedsiębiorstwa) eksportuje swoje produkty, przy czym 60% tych towarów trafia do krajów Europy. W przyszłości brytyjscy eksporterzy będą musieli dostosować się do przepisów eksportowych Unii, nie mając wpływu na ich kształtowanie. Wielka Brytania będzie musiała zadbać również o to, aby międzynarodowe firmy nadal inwestowały na brytyjskim rynku, jak do tej pory.

CEPE – silny partner

Pomocny może być za to fakt, że BCF współpracuje intensywnie z CEPE – organizacją skupiającą wiele państw europejskich, zarówno z Unii, jak i spoza niej (Norwegia, Szwajcaria). Za pośrednictwem CEPE brytyjscy wytwórcy farb nadal będą mogli reprezentować swoje interesy na europejskim rynku. Jak czytamy w oświadczeniu:

Spoglądamy z nadzieją w przyszłość i jesteśmy przekonani, że dynamicznie rozwijający się, innowacyjny przemysł jak nasz jest w stanie odnaleźć się w nowym środowisku. BCF będzie aktywnie działać w interesie swoich członków, tak aby sytuacja branży była jak najkorzystniejsza.

Źródło: pcimag.com