Ostatni sondaż Brytyjskiej Federacji Powłok wykazał, że brytyjscy producenci farb są coraz bardziej zaniepokojeni nowymi regulacjami dotyczącymi branży chemicznej w Wielkiej Brytanii. Prawie 80% uważa, że brytyjskie REACH negatywnie wpłynie na ich biznes.
67% respondentów obawia się przyszłych strat finansowych spowodowanych wycofywaniem się dostawców. Co jeszcze bardziej niepokojące – 19% pytanych donosi, że dostawcy z Unii Europejskiej już teraz nie chcą eksportować swoich towarów do Wielkiej Brytanii.
Sondaż wskazuje także na wyzwania, z którymi spotykają się brytyjscy eksporterzy. 60% obawia się, że konieczność zgodności z unijnymi REACH i CLP jako podmiot z „kraju z zewnątrz” wpłynie na ich konkurencyjność. Czterech na dziesięciu eksporterów (43%) zgłasza wzrost kosztów operacyjnych o ponad 5%, zaś jeden na dziesięciu (9%) – wzrost aż o 10% i więcej.
Poprawek nie wprowadzono
Oszacowania kosztów wyraźnie wzrosły od ostatniego sondażu w styczniu tego roku. Jak komentuje Tom Bowtell, dyrektor generalny Brytyjskiej Federacji Powłok:
Nasz ostatni sondaż pokazuje, że dodatkowa złożoność nowych brytyjskich przepisów dotyczących branży chemicznej zaczyna doskwierać producentom. Konsekwentnie apelowaliśmy o poprawki w brytyjskim REACH, które pozwolą uniknąć dodatkowych kosztów dla branży, podobnie jak potencjalnie dramatycznego wpływu na dostępność surowców dla wytwórców z Wielkiej Brytanii. Fakt, że nie wprowadzono poprawek, doprowadzi do dodatkowych komplikacji i kosztów, którymi obciążeni zostaną nasi członkowie oraz przedstawiciele innych, zbliżonych branż.
Bowtell dodał, że Brytyjskie Ministerstwo Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (Defra) kontynuuje rozmowy z branżą na temat przyszłości brytyjskiego REACH. Być może więc nawet w tak późnym stadium wprowadzania przepisów uda się je dostosować, aby ograniczyć negatywny wpływ na brytyjskich producentów.
Handel z Europą i światem
Być może najbardziej do myślenia dają odpowiedzi brytyjskich producentów na pytanie o ich konkurencyjność na światowym rynku. Respondenci są wyraźnie zaniepokojeni utratą konkurencyjności w stosunku do firm z UE. 70% uważa, że ich handel z Unią Europejską – ich głównym rynkiem eksportowym – osłabnie. Tylko 20% dostrzega szansę na nowe umowy handlowe z resztą świata.
Źródło: BCF