REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Brytyjscy producenci farb: handel z UE osłabnie

Ostatni sondaż Brytyjskiej Federacji Powłok wykazał, że brytyjscy producenci farb są coraz bardziej zaniepokojeni nowymi regulacjami dotyczącymi branży chemicznej w Wielkiej Brytanii. Prawie 80% uważa, że brytyjskie REACH negatywnie wpłynie na ich biznes.

brytyjscy producenci farb handel UE Brexit

Fot. Chickenonline / pixabay.com

67% respondentów obawia się przyszłych strat finansowych spowodowanych wycofywaniem się dostawców. Co jeszcze bardziej niepokojące – 19% pytanych donosi, że dostawcy z Unii Europejskiej już teraz nie chcą eksportować swoich towarów do Wielkiej Brytanii.

Sondaż wskazuje także na wyzwania, z którymi spotykają się brytyjscy eksporterzy. 60% obawia się, że konieczność zgodności z unijnymi REACH i CLP jako podmiot z „kraju z zewnątrz” wpłynie na ich konkurencyjność. Czterech na dziesięciu eksporterów (43%) zgłasza wzrost kosztów operacyjnych o ponad 5%, zaś jeden na dziesięciu (9%) – wzrost aż o 10% i więcej.

Poprawek nie wprowadzono

Oszacowania kosztów wyraźnie wzrosły od ostatniego sondażu w styczniu tego roku. Jak komentuje Tom Bowtell, dyrektor generalny Brytyjskiej Federacji Powłok:

Nasz ostatni sondaż pokazuje, że dodatkowa złożoność nowych brytyjskich przepisów dotyczących branży chemicznej zaczyna doskwierać producentom. Konsekwentnie apelowaliśmy o poprawki w brytyjskim REACH, które pozwolą uniknąć dodatkowych kosztów dla branży, podobnie jak potencjalnie dramatycznego wpływu na dostępność surowców dla wytwórców z Wielkiej Brytanii. Fakt, że nie wprowadzono poprawek, doprowadzi do dodatkowych komplikacji i kosztów, którymi obciążeni zostaną nasi członkowie oraz przedstawiciele innych, zbliżonych branż.

Bowtell dodał, że Brytyjskie Ministerstwo Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (Defra) kontynuuje rozmowy z branżą na temat przyszłości brytyjskiego REACH. Być może więc nawet w tak późnym stadium wprowadzania przepisów uda się je dostosować, aby ograniczyć negatywny wpływ na brytyjskich producentów.

Handel z Europą i światem

Być może najbardziej do myślenia dają odpowiedzi brytyjskich producentów na pytanie o ich konkurencyjność na światowym rynku. Respondenci są wyraźnie zaniepokojeni utratą konkurencyjności w stosunku do firm z UE. 70% uważa, że ich handel z Unią Europejską – ich głównym rynkiem eksportowym – osłabnie. Tylko 20% dostrzega szansę na nowe umowy handlowe z resztą świata.

Źródło: BCF

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA