REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Biel tytanowa sklasyfikowana: „podejrzewana o kancerogenność”

4 października Komisja Europejska podjęła długo oczekiwaną decyzję o klasyfikacji dwutlenku tytanu. W formie proszku ma być on oznaczony jako substancja „podejrzewana o kancerogenność u ludzi”.

biel tytanowa kancerogenność klasyfikacja UE

Fot. Benjah-bmm27 / Wikimedia Commons

We wrześniu odbyło się seminarium ekspertów, w trakcie którego większość państw opowiedziało się przeciwko klasyfikacji bieli tytanowej jako środka rakotwórczego. Ostatecznie, oprócz tego, że dwutlenek tytanu zaliczony został do kategorii 2 jako substancja „podejrzewana o kancerogenność u ludzi”, znajdzie się on również na liście substancji podlegających rozporządzeniu CLP.

Oznacza to, że pigment ten sprzedawany w formie proszku będzie musiał posiadać odpowiednie oznaczenie o kancerogenności. Nowa klasyfikacja obejmie również mieszanki proszkowe zawierające biel tytanową. Produkty ciekłe natomiast, jak farby i tusze, będą musiały posiadać ostrzeżenie w związku z aplikacją natryskową.

Jeśli decyzja nie zostanie w żaden sposób zakwestionowana przez Parlament Europejski lub Radę w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, klasyfikacja wejdzie w życie po okresie przejściowym trwającym 18 miesięcy. Czyli prawdopodobnie latem 2021.

Decyzja budzi silne emocje branży farb i tuszów. Martin Engelmann ze Związku Niemieckiego Przemysłu Lakierów i Farb Drukarskich (VdL) stwierdził, że pojawiły się „poważne wątpliwości”, jeśli chodzi o legalność propozycji Komisji.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA