a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiBiel tytanowa sklasyfikowana: „podejrzewana o kancerogenność”

Biel tytanowa sklasyfikowana: „podejrzewana o kancerogenność”

4 października Komisja Europejska podjęła długo oczekiwaną decyzję o klasyfikacji dwutlenku tytanu. W formie proszku ma być on oznaczony jako substancja „podejrzewana o kancerogenność u ludzi”.

biel tytanowa kancerogenność klasyfikacja UE

Fot. Benjah-bmm27 / Wikimedia Commons

We wrześniu odbyło się seminarium ekspertów, w trakcie którego większość państw opowiedziało się przeciwko klasyfikacji bieli tytanowej jako środka rakotwórczego. Ostatecznie, oprócz tego, że dwutlenek tytanu zaliczony został do kategorii 2 jako substancja „podejrzewana o kancerogenność u ludzi”, znajdzie się on również na liście substancji podlegających rozporządzeniu CLP.

Oznacza to, że pigment ten sprzedawany w formie proszku będzie musiał posiadać odpowiednie oznaczenie o kancerogenności. Nowa klasyfikacja obejmie również mieszanki proszkowe zawierające biel tytanową. Produkty ciekłe natomiast, jak farby i tusze, będą musiały posiadać ostrzeżenie w związku z aplikacją natryskową.

Jeśli decyzja nie zostanie w żaden sposób zakwestionowana przez Parlament Europejski lub Radę w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, klasyfikacja wejdzie w życie po okresie przejściowym trwającym 18 miesięcy. Czyli prawdopodobnie latem 2021.

Decyzja budzi silne emocje branży farb i tuszów. Martin Engelmann ze Związku Niemieckiego Przemysłu Lakierów i Farb Drukarskich (VdL) stwierdził, że pojawiły się „poważne wątpliwości”, jeśli chodzi o legalność propozycji Komisji.

Źródło: european-coatings.com