Lato powoli się kończy, nadchodzą chłodne dni, wciąż jednak jest jeszcze czas, by pomalować i zabezpieczyć swój taras. Wraz z ekspertami Paint Quality Institute podpowiadamy, jaki produkt najlepiej wybrać, by oszczędzić sobie pracy i zapewnić trwałą ochronę.
Farby i bejce na tarasy najogólniej podzielić możemy na dwie grupy: wodorozcieńczalne farby dyspersyjne oraz farby rozpuszczalnikowe. Eksperci sugerują wybrać te pierwsze, ponieważ są już dziś wysoce odporne, a prócz tego szybko schną, nie mają nieprzyjemnego zapachu i łatwe je zmyć w przypadku ochlapania podczas malowania – wystarczy woda i mydło.
Produkty te są dostępne zarówno w wersji bezbarwnej, jak i w szerokiej gamie odcieni. Decydując się na ten lub na ten rodzaj bejcy, weź pod uwagę, jak często zamierzasz odmalowywać taras:
- Lakier lub bejca bezbarwna pięknie podkreśla naturalny rysunek słojów drewna, ale słabo chroni przed promieniowaniem UV, dlatego wymaga odmalowywania co roku.
- Bejce półprzezroczyste są bardziej odporne – niewielka ilość pigmentu, jaką zawierają, pomaga chronić drewno przed promieniowaniem UV i warunkami atmosferycznymi. Dlatego też ich trwałość jest nieco dłuższa – wynosi ok. 18 miesięcy.
- Największą trwałość wykazują bejce kolorowe, które przypominają klasyczne farby. Duża ilość pigmentu doskonale zabezpiecza taras. Tego typu produkty pozwalają wyeksponować teksturę drewna, ale oferują gładkie wykończenie. Jeśli nie masz czasu lub ochoty na częste odmalowywanie tarasu, to będzie dla ciebie najlepsza opcja – wystarczy renowacja co 3-5 lat.
Wskazówka nr 1. Niezależnie od tego, jaki produkt wybierzesz, możesz poprawić ochronę drewna nanosząc dodatkową warstwę. Czasem wydłuża to trwałość powłoki, a poza tym zawsze gwarantuje lepsze zabezpieczenie tarasu przed pogodą i tarciem, spowodowanym chodzeniem po tarasie i przesuwaniem mebli.
Wskazówka nr 2. Choć może się to wydawać oczywiste, warto o tym pamiętać – postaw na jakość. Produkt z wyższej półki lepiej przylega do podłoża, tworzy elastyczną, ale wytrzymałą warstwę i często zawiera dodatki zapobiegające rozwojowi grzybów i innych mikroorganizmów.
Źródło: Paint Quality Institute