REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

BCF: surowce największym problemem branży w 2021

O coraz trudniejszej sytuacji na rynku surowców donosi Brytyjska Federacja Powłok. Brytyjscy eksperci podkreślają, że niedobór surowców może być najpoważniejszym problemem branży farb w roku 2021.

brak surowców surowce branża farb 2021

Niedobór kontenerów, który zwiększył koszty transportu, to jedna z przyczyn rosnących cen surowców.
Fot. spoky / pixabay.com

W swoim najnowszym komunikacie Brytyjska Federacja Powłok podaje cztery czynniki, silnie wpływające obecnie na ceny surowców (część z nich została omówiona w najnowszym komunikacie PZPFiK):

  • duże zapotrzebowanie na całym świecie, które spowodowało niedobory,
  • wzrost cen ropy naftowej – o 58% od listopada (obecnie cena wynosi 68$ za baryłkę),
  • niedobór kontenerów, który zwiększył koszty transportu z Azji do Europy,
  • dodatkowy czynnik dotyczący Wielkiej Brytanii – koszty pozataryfowe związane z nowymi umowami handlowymi między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

Surowce, których brakuje

Jak donosi BCF, w styczniu 2021 największe wzrosty cen w stosunku do stycznia 2020 zanotowano w przypadku acetonu (wzrost o 123%), octanu n-butylu (91%), IPA (41%) oraz n-butanolu (54%). Główną przyczyną są problemy w funkcjonowaniu najważniejszych fabryk produkujących octan butylu.

W styczniu Brytyjska Federacja Powłok opublikowała komunikat dotyczący gwałtownego wzrostu cen żywic epoksydowych – nawet o 60% w trzecim kwartale roku 2020. Podobne problemy obserwuje się na rynku żywic poliestrowych, gdzie sytuację dodatkowo utrudniają zamknięcia fabryk w Singapurze i Szwecji oraz eksplozja w jednym z zakładów w Chinach. Brakuje również takich surowców jak bisfenol-A, glikol neopentylowy i metanol.

Znaczący wpływ na działalność producentów

Pojawiły się również obawy dotyczące niedoboru pigmentów, takich jak czerwony i żółty tlenek żelaza. Problemem jest i deficyt polimerów na tworzywa sztuczne, powodujący wzrost cen opakowań. Jak komentuje dyrektor BCF, Tom Bowtell:

Biorąc pod uwagę, że surowce i transport generują większość kosztów, jakie ponoszą producenci farb, powłok i tuszów drukarskich, trend ten będzie miał znaczący wpływ na działalność członków BCF. Wszędzie, gdzie będzie to możliwe, będą oni starali się zrównoważyć koszty optymalizując procesy, poszukując alternatywnych źródeł lub zwiększając efektywność.

Źródło: BCF

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA