a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneBASF – wyniki za rok 2013

BASF – wyniki za rok 2013

Koncern BASF z dumą ogłosił swoje wyniki za czwarty kwartał 2013 oraz za cały miniony rok. Mimo niekorzystnych efektów walutowych udało się zwiększyć zyski w kluczowych sektorach firmy.

BASF

Dr Kurt Bock, Prezes Zarządu BASF (w środku), dr Hans-Ulrich Engel, dyrektor finansowy (po lewej) oraz Elisabeth Schick, Wiceprezydent Senior ds. Komunikacji i Kontaktów z Rządem, podczas konferencji prasowej. Fot. arch. BASF

W IV kwartale 2013 wyniki były następujące:

  • sprzedaż – 18,1 mld € (wzrost o 1%),
  • EBIT przed wydatkami specjalnymi – 1,5 mld € (wzrost o 18%).

W całym roku 2013:

  • sprzedaż – 74 mld € (wzrost o 3%),
  • EBIT przed wydatkami specjalnymi – 7,2 mld € (wzrost o 8%).

Najlepiej w ubiegłym roku sprzedawały się produkty i rozwiązania z sektorów Oil & Gas oraz Agricultural Solutions. W oddziałach chemicznych firmy, czyli Chemicals, Performance Products oraz Functional Materials & Solutions, sprzedaż spadła.

Sam sektor Functional Materials & Solutions (do którego należy BASF Coatings – oddział farb i powłok) w ostatnim kwartale minionego roku zanotował spadek sprzedaży o 1%, ale za to sprzedaż za cały rok 2013 wyniosła 17,3 mld € i wzrosła o 1% w stosunku do 2012. Zdaniem specjalistów była to przede wszystkim zasługa przemysłu samochodowego, który przeżywa obecnie rozkwit.

Jeśli chodzi o prognozy na rok 2014, zarząd wykazuje umiarkowany optymizm – spodziewa się wyników na tym samym poziomie, co za rok 2013. Analitycy zapowiadają, że szczególnie dynamicznie rozwijać się będzie przemysł transportowy, dóbr konsumpcyjnych i elektroniczny i to właśnie one mogą stać się dla koncernu BASF największym źródłem dochodów.

Szczegółowe wyniki na stronie firmy oraz w przygotowanym raporcie.

Źródło: BASF