REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

BASF i Purac uruchamiają wielkoskalową produkcję kwasu bursztynowego

Firmy BASF i Purac (oddział CSM) postanowiły połączyć swe siły na polu produkcji i sprzedaży kwasu bursztynowego. Nowo powstała spółka o nazwie Succinity GmbH z siedzibą w niemieckim Düsseldorfie będzie w pełni funkcjonalna w roku 2013.

fot. Janpietruszka (stockfreeimages.com)

BASF i CSM prowadziły wspólne badania nad produkcją kwasu bursztynowego od 2009 roku. Dzięki zsumowaniu doświadczeń i umiejętności udało im się opracować przyjazną środowisku i wysoce efektywną metodę otrzymywania tego związku chemicznego, opartą na działalności mikroorganizmów. Wykorzystana w tym celu nowo odkryta bakteria, która otrzymała nazwę Basfia succiniciproducens, jest zdolna do syntezy kwasu bursztynowego z wielu różnych surowców. Proces ten łączy efektywność z ekologią – do produkcji kwasu używa się odnawialnych surowców, a ponadto może ona służyć również jako sposób utylizacji gazu cieplarnianego, dwutlenku węgla.

Zainteresowanie kwasem bursztynowym nie jest przypadkowe – w następnych latach przewiduje się gwałtowny wzrost zapotrzebowania na ten związek, wykorzystywany głównie jako składnik bioplastików, rozpuszczalników, plastyfikatorów i poliuretanów, a także jako produkt pośredni reakcji chemicznych.

Obecnie obie firmy są w trakcie przystosowywania do produkcji kwasu zakładu Purac w Montmélo w Hiszpanii. Fabryka ma zostać ostatecznie otwarta pod koniec roku 2013 i wytwarzając rocznie 10000 ton kwasu bursztynowego, przyczynić ma się do dominacji nowej firmy na rynku światowym. Aby wyjść naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu nowa firma planuje już również uruchomienie kolejnego zakładu o dużo większej zdolności produkcyjnej – 50000 ton rocznie.

źródło: coatingsworld.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA