a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiBASF i Purac uruchamiają wielkoskalową produkcję kwasu bursztynowego

BASF i Purac uruchamiają wielkoskalową produkcję kwasu bursztynowego

Firmy BASF i Purac (oddział CSM) postanowiły połączyć swe siły na polu produkcji i sprzedaży kwasu bursztynowego. Nowo powstała spółka o nazwie Succinity GmbH z siedzibą w niemieckim Düsseldorfie będzie w pełni funkcjonalna w roku 2013.

fot. Janpietruszka (stockfreeimages.com)

BASF i CSM prowadziły wspólne badania nad produkcją kwasu bursztynowego od 2009 roku. Dzięki zsumowaniu doświadczeń i umiejętności udało im się opracować przyjazną środowisku i wysoce efektywną metodę otrzymywania tego związku chemicznego, opartą na działalności mikroorganizmów. Wykorzystana w tym celu nowo odkryta bakteria, która otrzymała nazwę Basfia succiniciproducens, jest zdolna do syntezy kwasu bursztynowego z wielu różnych surowców. Proces ten łączy efektywność z ekologią – do produkcji kwasu używa się odnawialnych surowców, a ponadto może ona służyć również jako sposób utylizacji gazu cieplarnianego, dwutlenku węgla.

Zainteresowanie kwasem bursztynowym nie jest przypadkowe – w następnych latach przewiduje się gwałtowny wzrost zapotrzebowania na ten związek, wykorzystywany głównie jako składnik bioplastików, rozpuszczalników, plastyfikatorów i poliuretanów, a także jako produkt pośredni reakcji chemicznych.

Obecnie obie firmy są w trakcie przystosowywania do produkcji kwasu zakładu Purac w Montmélo w Hiszpanii. Fabryka ma zostać ostatecznie otwarta pod koniec roku 2013 i wytwarzając rocznie 10000 ton kwasu bursztynowego, przyczynić ma się do dominacji nowej firmy na rynku światowym. Aby wyjść naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu nowa firma planuje już również uruchomienie kolejnego zakładu o dużo większej zdolności produkcyjnej – 50000 ton rocznie.

źródło: coatingsworld.com