REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

BASF dba o turbiny wiatrowe

Łopaty turbin wiatrowych narażone są na wyjątkowo trudne warunki. Prędkość na krawędzi takiego elementu w trakcie pracy wiatraka może wynosić nawet 300 km/h! Dodajmy do tego promieniowanie UV, deszcz, śnieg, grad i piasek, a oczywiste staje się, że skuteczną ochronę zapewnić może tylko wysokiej jakości powłoka. BASF zaproponował w tej roli swoją nową farbę Relest Wind LEP.

BASF turbiny wiatrowe

Fot. saavem (sxc.hu)

Cztery razy lepsza ochrona

Zgodnie z zapewnieniami producenta łopatki wiatraków pokryte poliuretanową farbą BASF Relest Wind LEP są cztery razy bardziej odporne na szkodliwe czynniki zewnętrzne niż te z powszechnie stosowanymi powłokami ochronnymi. Dotyczy to również krawędzi, czyli najbardziej narażonych na uszkodzenia obszarów łopat wirnika (wzdłuż nich przebiegają klejone łączenia części składowych łopaty).

Badania nowej powłoki przeprowadzono w centrum badawczym BASF w Oldenburgu. Próbki pokryte farbą umieszczono w uchwytach, które obracały się z prędkością do 550 km/h. Poddano je również działaniu wody, której krople kierowano na obracające się próbki przy pełnej prędkości. W ten sposób udało się osiągnąć warunki podobne do tych, na jakie narażone są prawdziwe turbiny wiatrowe – prędkość, duże naprężenia oraz padający deszcz.

Wygodna aplikacja, przyjazność środowisku

Z myślą o potrzebach klientów specjaliści BASF postarali się również, aby nowa farba była łatwa w aplikacji. W efekcie można ją nanosić zarówno natryskowo, jak i przy pomocy pędzla czy wałka. Powłoka może być aplikowana w bardzo różnych warunkach klimatycznych, a w razie potrzeby można ją poddać szlifowaniu.

Wszystkie produkty wchodzące w skład systemu Relest Wind LEP są wodorozcieńczalne i w pełni zgodne z regulacjami dotyczącymi dopuszczalnego poziomu LZO. W ofercie BASF znajduje się też Relest Wind RepKit do naprawy niewielkich uszkodzeń nawierzchni.

Dyskusje o przyszłości energetyki wiatrowej

Swoją nową technologię ochrony łopat turbin wiatrowych BASF zaprezentował na konferencji Wind Turbine Blade Manufacture 2013, która odbyła się na początku grudnia w Düsseldorfie. W trakcie trzech konferencyjnych dni zgromadzeni goście – producenci, inżynierowie, naukowcy, dostawcy sprzętu i materiałów – dyskutowali o tym, jak zmniejszyć zużycie energii oraz koszt produkcji turbin wiatrowych. Dzięki temu elektrownie wiatrowe stałyby się bardziej atrakcyjne na tle innych sposobów pozyskiwania energii.

Źródło: BASF, european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA