a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweBASF Coatings z nagrodą Red Dot za lakiery

BASF Coatings z nagrodą Red Dot za lakiery

Oddział BASF Coatings został po raz kolejny wyróżniony nagrodą Red Dot. Statuetkę w kategorii „materiały i powierzchnie” przyznano mu za technologię powłok funkcjonalnych do pasywnego zarządzania temperaturą.

Red Dot BASF Coatings lakiery

Mark Gutjahr, szef działu Automotive Color Design EMEA w BASF, odebrał nagrodę. Fot. arch. BASF Coatings

Technologia zaproponowana przez BASF to powłoka bazowa transparentna dla promieniowania NIR w połączeniu z odbijającym NIR wypełniaczem. W ten sposób w upalne letnie dni można obniżyć temperaturę na powierzchni samochodu nawet o 20°C. Równocześnie wnętrze pojazdu również nagrzewa się w mniejszym stopniu, co oznacza mniejsze zapotrzebowanie na klimatyzację oraz mniejsze zużycie energii.

Jak mówi Stephan Schwarte, szef działu Pigments, Dispersions & Innovative Colors EMEA w BASF Coatings, jest to tylko jeden z innowacyjnych projektów, nad którymi pracuje obecnie zespół. Kolejny to silnie odbijający system lakierniczy, który będzie rozpoznawany przez sensory LiDAR bez poświęcania estetyki. A ponieważ sensory LiDAR to podstawa pracy samochodów bez kierowcy, które mogą się wkrótce stać bardzo popularne, kwestia ta nabiera znaczenia.

W tegorocznej edycji konkursu Red Dot Award projektanci i wytwórcy z 59 krajów zgłosili ponad 6300 projektów. 40-osobowe jury oceniało je według takich kryteriów jak innowacyjność, funkcjonalność oraz przyjazność środowisku.

Źródło: european-coatings.com