REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Atomowy mural w Świerku już gotowy!

Prace nad wykonaniem muralu na ścianie głównej serwerowni Centrum Informatycznego Świerk zakończone! Autorem projektu (wyłonionego drogą konkursu) jest krakowski artysta Olaf Cirut.

atomowy mural

Fot. arch. Narodowe Centrum Badań Jądrowych

Konkurs na „atomowy mural” ogłoszony został pod koniec ubiegłego roku, a o jego rozstrzygnięciu pisaliśmy w kwietniu. Jury najbardziej przypadł do gustu projekt Olafa Ciruta, przedstawiający schemat reaktora jądrowego Maria wraz siecią kanałów do wyprowadzania wiązek neutronów.

Wykonanie muralu o powierzchni 568 m² zajęło trzyosobowej ekipie około trzystu godzin. Podczas malowania zużyto 246 litrów farby w 18 kolorach. Malowidło jest szczególnie efektowne dzięki fosforyzującym pigmentom, które sprawiają, że w ciemności mural promieniuje delikatnym blaskiem. To nawiązanie do promieniowania Czerenkowa – zjawiska obserwowanego przy pracy reaktorów takich jak Maria.

Mural miał powstać, aby podkreślić unikatowy charakter Centrum Informatycznego Świerk, intrygować i zainteresować obserwatorów rozwojem polskiej energetyki jądrowej. A ponieważ prezentuje się tak efektownie, z pewnością swoją funkcję spełni.

Źródło: PAP

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA