a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnedo ścian i elewacjiAtomowy mural w Świerku już gotowy!

Atomowy mural w Świerku już gotowy!

Prace nad wykonaniem muralu na ścianie głównej serwerowni Centrum Informatycznego Świerk zakończone! Autorem projektu (wyłonionego drogą konkursu) jest krakowski artysta Olaf Cirut.

atomowy mural

Fot. arch. Narodowe Centrum Badań Jądrowych

Konkurs na „atomowy mural” ogłoszony został pod koniec ubiegłego roku, a o jego rozstrzygnięciu pisaliśmy w kwietniu. Jury najbardziej przypadł do gustu projekt Olafa Ciruta, przedstawiający schemat reaktora jądrowego Maria wraz siecią kanałów do wyprowadzania wiązek neutronów.

Wykonanie muralu o powierzchni 568 m² zajęło trzyosobowej ekipie około trzystu godzin. Podczas malowania zużyto 246 litrów farby w 18 kolorach. Malowidło jest szczególnie efektowne dzięki fosforyzującym pigmentom, które sprawiają, że w ciemności mural promieniuje delikatnym blaskiem. To nawiązanie do promieniowania Czerenkowa – zjawiska obserwowanego przy pracy reaktorów takich jak Maria.

Mural miał powstać, aby podkreślić unikatowy charakter Centrum Informatycznego Świerk, intrygować i zainteresować obserwatorów rozwojem polskiej energetyki jądrowej. A ponieważ prezentuje się tak efektownie, z pewnością swoją funkcję spełni.

Źródło: PAP