REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Kolorowo, kontekstowo – 101 murali dla Krakowa

Czy Kraków stanie się polską stolicą murali? Zapoczątkowana w ubiegłym roku akcja „101 murali dla Krakowa” ruszyła pełną parą – powstał już pierwszy, inauguracyjny mural na ulicy Lwowskiej, trwa obecnie konkurs na projekt kolejnego, na Rondzie Mogilskim.

101 murali dla Krakowa

Czy szare i zapuszczone zakątki Krakowa zyskają nową twarz? Fot. smif / Foter.com / CC-BY-NC-ND 2.0

W Krakowie murali jest stosunkowo niewiele. Jest za to sporo szpecących bohomazów autorstwa niewyżytych kibiców, zapuszczonych budynków i ponurych zaułków, które rzucają się w oczy zwłaszcza w peryferyjnych obszarach miasta. Poza Starym Miastem i przyległymi dzielnicami rozciąga się „szara strefa”, której odrobina kolorów i artystycznej świeżości jest rozpaczliwie potrzebna.

Murale – ale z pomysłem

Dlatego też do akcji wkroczyła fundacja Świadoma Przestrzeń ze swoją inicjatywą „101 murali dla Krakowa”. Projekt ruszył rok temu i, jak zapewniają twórcy, jest inny niż podejmowane obecnie akcje z muralem w roli głównej. Kładzie nacisk na kontekst – malowidło musi być wkomponowane w najbliższe otoczenie, nawiązywać do niego, być jego naturalnym przedłużeniem. I musi się podobać, dlatego pomysłodawcy akcji starają się zaktywizować mieszkańców miasta, zaprosić ich do rozmowy na temat tego, co chcieliby w swoim otoczeniu zobaczyć a czego z pewnością woleliby nie oglądać.

Murale są dziś bardzo modne, ale nie chodzi o to, żeby tworzyć je gdzie popadnie i jak popadnie – mówią organizatorzy. Trzeba to robić z pomysłem. I ten pomysł twórcy akcji starają się wprowadzić w życie.

Szansa dla miasta, szansa dla artystów

Niewykluczone, że w ramach inicjatywy powstaną niewielkie projekty w obrębie Starego Miasta, ale głównym celem organizatorów są oddalone od centrum, niekiedy zaniedbane osiedla, takie jak Bieżanów, Nowa Huta czy Czyżyny, oraz dzielnice o zatartej tożsamości, np. Grzegórzki lub Zabłocie. Oprócz tego, że zasługują one na upiększenie, nadają się one również do tego typu działań ze względu na mniej zwartą zabudowę i duże powierzchnie, które można pokryć muralami.

„101 murali dla Krakowa” to nie tylko szansa dla miasta, ale również dla młodych artystów. Artur Wabik, dyrektor artystyczny projektu, zapewnia, że organizatorzy dostarczają niezbędnych narzędzi i służą pomocą techniczną przy realizacji murali, dlatego też w akcji mogą wziąć udział artyści, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w tworzeniu wielkoformatowych malowideł. Do zgłaszania swoich projektów są zaproszeni przede wszystkim młodzi twórcy z Krakowa. Trwa właśnie konkurs na projekt muralu na Rondzie Mogilskim.

Pierwszy mural w ramach akcji, odsłonięty kilka dni temu na krakowskim Zabłociu.
Fot. archiwum redakcji

Będzie 101 murali?

Pierwszy mural w ramach akcji powstał zaledwie kilka dni temu na ulicy Lwowskiej na Zabłociu. Zgodnie z filozofią wpisywania się w kontekst projekt muralu zawiera lokalne motywy – między innymi Kopiec Krakusa i rosnący niegdyś na jego szczycie dąb, detal architektoniczny z dawnej synagogi (obecnie Galeria Starmach) oraz bułkę i monetę przywodzące na myśl święto Rękawki. Farby do wykonania muralu dostarczyła firma Farby Kabe.

Czy w ramach projektu powstanie rzeczywiście 101 murali? Organizatorzy odpowiadają na to pytanie uśmiechem – 101 to tylko symboliczna i oddziałująca na wyobraźnię liczba, stworzenie aż tylu malowideł w stosunkowo ciasno zabudowanym Krakowie jest praktycznie niemożliwe. Chociaż…

Źródło: 101 murali dla Krakowa

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 2
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA