a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweAquaterras – pierwsza taka farba przeciwporostowa

Aquaterras – pierwsza taka farba przeciwporostowa

Firma Nippon wprowadziła do sprzedaży produkt, który zgodnie z zapewnieniami jest pierwszą całkowicie wolną od biocydów, samopolerującą kopolimerową farbą przeciwporostową. Wykorzystuje ona materiały stosowane dotychczas w branży medycznej.

Aquaterras farba przeciwporostowa Nippon Paint

Fot. arch. Nippon Paint

Nazwa nowej farby, Aquaterras, pochodzi od japońskiego określenia na lśnienie oraz łacińskiego na wodę. Produkt nie zawiera biocydów i nie jest oparty na silikonie. Jak wyjaśnia John Drew, dyrektor oddziału Marine firmy Nippon Paint, stosowanie biocydów jest coraz bardziej ograniczane. Nippon, który zawsze starał się wychodzić naprzeciw potrzebom klientów, oferując innowacyjne alternatywne rozwiązania, i tym razem staje na wysokości zadania.

Zaawansowany mechanizm przeciwporostowy farby oparty jest na polimerach antytrombogenicznych stosowanych w produkcji sztucznych serc oraz naczyń krwionośnych w medycynie. Materiał ten odpycha wszelkie substancje biologiczne i organizmy żywe, co w zastosowaniach medycznych ma zapobiec tworzeniu się skrzepów. Firma Nippon dostrzegła potencjał tej technologii również w branży morskiej.

Drew dodaje, że ponieważ biocydy są związkami stosunkowo ciężkimi, wolna od nich farba Aquaterras tworzy bardzo połyskliwą, gładką powłokę. Dzięki samopolerowaniu z czasem staje się jeszcze bardziej gładka. Do tego aplikacja produktu jest łatwiejsza niż powłok silikonowych, a farba może być nanoszona nawet na istniejące już powłoki samopolerujące, jeśli tylko są one w odpowiednio dobrym stanie.

Źródło: Nippon Paint