REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

AkzoNobel wykorzysta surowiec ze szlamu papierowego

Firma AkzoNobel zamierza wykorzystać nową technologię opracowaną przez start-up Alucha. Polega ona na odzyskiwaniu węglanu wapnia – cennego surowca do produkcji farb – ze szlamu papierowego.

AkzoNobel Alucha węglan wapnia szlam papierowy

Technologia firmy Alucha pozwoli z pożytkiem wykorzystać odpady z przemysłu papierniczego. Fot. fill / pixabay.com

Alucha to jeden ze start-upów, które znalazły się w finale konkursu Paint the Future 2019 organizowanego przez AkzoNobel. W ten sposób firma otworzyła sobie drogę do współpracy z ekspertami AkzoNobel i komercjalizacji swojej technologii.

Mniej odpadów, mniejsze wydobycie, mniejsza emisja

Technolodzy z Alucha znaleźli sposób, jak z pożytkiem wykorzystać szlam papierowy – odpad, generowany w ogromnych ilościach przez przemysł papierniczy. Dotychczas postrzegany był on jako bezużyteczny, okazało się jednak, że może być źródłem cennego węglanu wapnia. Gijs Jansen, dyrektor generalny Alucha, wyjaśnia:

Obecnie węglan wapnia jest wydobywany w kopalniach i kamieniołomach. To surowiec do produkcji tworzyw sztucznych, papieru, farb, leków i innych artykułów codziennego użytku, które kończą na wysypiskach lub spalarniach śmieci.

Oznacza to konieczność ogromnego wydobycia węglanu wapnia, a następnie dużą emisję dwutlenku węgla w wyniku jego spalania. Technologia opracowana przez Alucha pozwala zmniejszyć ilość odpadów i wydobycie cennego surowca.

Branża farb ważnym konsumentem węglanu wapnia

Firmę AkzoNobel najbardziej zainteresowała oczywiście możliwość wykorzystania technologii, by pozyskać węglan wapnia jako ważny składnik farb. Branża farbiarska jest jednym z największych konsumentów tego surowca. Projekt Alucha pozwala w niedrogi i efektywny sposób uczynić produkty AkzoNobel przyjaźniejszymi środowisku.

W najbliższych miesiącach AkzoNobel testować będzie węglan wapnia pozyskiwany w pilotażowym zakładzie Alucha w holenderskim Sassenheim. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze produkty zawierające surowiec pochodzący z nowego procesu trafią do sprzedaży w 2021 roku.

Źródło: AkzoNobel

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA