a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiAkzoNobel Specialty Chemicals i Evonik łączą siły

AkzoNobel Specialty Chemicals i Evonik łączą siły

Oddział AkzoNobel Specialty Chemicals oraz Evonik Industries utworzyły spółkę z mieszanym kapitałem. W ramach niej razem produkować będą chlor i wodorotlenek potasu w fabryce w Ibbenbüren w Niemczech.

AkzoNobel Specialty Chemicals Evonik

Fot. arch. AkzoNobel

Wspólna produkcja ma wzmocnić pozycję obu firm. Oddział Specialty Chemicals będzie sprzedawał wytwarzany w zakładzie w Ibbenbüren chlor i wodór, podczas gdy Evonik przejmie produkowany na miejscu wodorotlenek potasu, który będzie w swojej własnej fabryce przetwarzać również na inne produkty (np. węglan potasu, dwuwęglan potasowy i mrówczan potasu).

W zakładzie wykorzystywana będzie technologia elektrolizy membranowej, dzięki której rocznie będzie można wyprodukować 120 000 ton wodorotlenku potasu i 75 000 ton chloru i wodoru. Nowoczesne, przyjazne środowisku technologie produkcji gwarantują, że zmniejszony ślad ekologiczny (na każdą tonę wyprodukowanego chloru o 25-30%). Fabryka będzie zużywać mniej energii, koszt operacji będzie mniejszy, spadnie także emisja CO2.

Oddział Specialty Chemicals, który zostanie już wkrótce odłączony od AkzoNobel, jest europejskim liderem produkcji chloru oraz chlorometanu, a także ma silną pozycję na rynku wytwórców wodorotlenku sodu (sody kaustycznej). Evonik to z kolei czołowy europejski producent związków potasu oraz jeden z największych na świecie wytwórców alkoholanów.

Chlor to związek wymagany przy otrzymywaniu wielu produktów, w tym papieru, środków dezynfekcyjnych, leków oraz tworzyw sztucznych wykorzystywanych w branży budowlanej, samochodowej i elektronicznej. Wodór natomiast wykorzystywany jest m.in. do produkcji amoniaku.

Źródło: AkzoNobel