REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

AkzoNobel Specialty Chemicals i Evonik łączą siły

Oddział AkzoNobel Specialty Chemicals oraz Evonik Industries utworzyły spółkę z mieszanym kapitałem. W ramach niej razem produkować będą chlor i wodorotlenek potasu w fabryce w Ibbenbüren w Niemczech.

AkzoNobel Specialty Chemicals Evonik

Fot. arch. AkzoNobel

Wspólna produkcja ma wzmocnić pozycję obu firm. Oddział Specialty Chemicals będzie sprzedawał wytwarzany w zakładzie w Ibbenbüren chlor i wodór, podczas gdy Evonik przejmie produkowany na miejscu wodorotlenek potasu, który będzie w swojej własnej fabryce przetwarzać również na inne produkty (np. węglan potasu, dwuwęglan potasowy i mrówczan potasu).

W zakładzie wykorzystywana będzie technologia elektrolizy membranowej, dzięki której rocznie będzie można wyprodukować 120 000 ton wodorotlenku potasu i 75 000 ton chloru i wodoru. Nowoczesne, przyjazne środowisku technologie produkcji gwarantują, że zmniejszony ślad ekologiczny (na każdą tonę wyprodukowanego chloru o 25-30%). Fabryka będzie zużywać mniej energii, koszt operacji będzie mniejszy, spadnie także emisja CO2.

Oddział Specialty Chemicals, który zostanie już wkrótce odłączony od AkzoNobel, jest europejskim liderem produkcji chloru oraz chlorometanu, a także ma silną pozycję na rynku wytwórców wodorotlenku sodu (sody kaustycznej). Evonik to z kolei czołowy europejski producent związków potasu oraz jeden z największych na świecie wytwórców alkoholanów.

Chlor to związek wymagany przy otrzymywaniu wielu produktów, w tym papieru, środków dezynfekcyjnych, leków oraz tworzyw sztucznych wykorzystywanych w branży budowlanej, samochodowej i elektronicznej. Wodór natomiast wykorzystywany jest m.in. do produkcji amoniaku.

Źródło: AkzoNobel

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA