AkzoNobel jest na drodze do opracowania nowej, rewolucyjnej technologii przeciwporostowej. Będzie ona oparta na diodach emitujących promieniowanie UV (UV-LED). W ramach realizacji projektu koncern korzysta z rozwiązań firmy Royal Philips.
W ramach projektu diody UV-LED zostaną połączone z powłoką ochronną tak aby promieniowanie UV mogło być emitowane na powierzchni powłoki, co zapewnia lepszą ochronę przed porastaniem kadłuba okrętu przez organizmy morskie. Jak zapewnia producent, będzie to rozwiązanie opłacalne i przyjazne środowisku. Na razie technologia jest rozwijana z myślą o okrętach, jachtach i obiektach morskich, ale z czasem jej zastosowanie będzie można rozszerzyć na inne powierzchnie, które wymagają ochrony przed biofoulingiem.
Choć pomysł wydaje się prosty, jego realizacja jest w praktyce dosyć skomplikowana. Technolodzy AkzoNobel są jednak nastawieni bardzo optymistycznie. Koncern planuje na początku sam wprowadzić technologię na rynek, później jednak rozważy sprzedanie licencji innym podmiotom, aby rozwiązanie upowszechniło się na rynku.
AkzoNobel ma podstawy, by wierzyć w swoje możliwości – jest w końcu pionierem nowoczesnych technologii przeciwporostowych. W roku 1996 to właśnie holenderski koncern wprowadził do sprzedaży pierwszą wolną od biocydów farbę przeciwporostową – Intersleek. Była to wówczas prawdziwa rewolucja. Od tego czasu produkty z linii Intersleek pomogły operatorom statków zaoszczędzić na paliwie ponad 3 mld $ oraz wyemitować do atmosfery o 32 mln ton CO2 mniej. Czas pokaże, czy technologia oparta na diodach UV-LED okaże się kolejnym przełomowym osiągnięciem w dziedzinie ochrony przeciwporostowej.
Źródło: AkzoNobel