REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

9 mln ton farb. Ceresana analizuje europejski rynek

Firma Ceresana już po raz czwarty przeanalizowała cały europejski rynek farb. Zgodnie z jej oszacowaniami w 2019 roku zużytkowano 9,1 mln ton farb i powłok.

Ceresana europejski rynek farb

Fot. fxxu / pixabay.com

W najnowszym raporcie eksperci firmy Ceresana nie tylko analizują obecną sytuację na europejskim rynku farb i powłok, ale również prezentują swoje prognozy do roku 2027. Pod lupę biorą zarówno zapotrzebowanie, jak i przychody ze sprzedaży oraz produkcję.

Analizowane są następujące obszary zastosowań: budownictwo, przemysł, transport, przetwórstwo drewna i inne. Jeśli chodzi o rodzaje farb, podzielono je na winylowe, akrylowe, epoksydowe, poliuretanowe, poliestrowe, inne polimery oraz inne rodzaje farb.

Najwięcej farb dla architektury

Najważniejszym obszarem zastosowań farb na europejskim rynku pozostaje architektura. Farby elewacyjne i wewnętrzne są stosowane zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i w dużych projektach komercyjnych i infrastrukturze. Ceresana przewiduje, że w 2027 roku około 58% farb i powłok w Europie będzie przeznaczonych właśnie dla branży budowlanej.

W drugim najważniejszym sektorze zastosowań, branży przemysłowej, sytuacja mocno zależy od warunków ekonomicznych w danym kraju. Zgodnie z przewidywaniami Ceresany zapotrzebowanie w tym sektorze będzie jednak w najbliższych latach rosło na poziomie 1,2% rocznie.

Farby wodorozcieńczalne – już ponad połowa rynku

Raport bada nie tylko zapotrzebowanie na farby w różnych sektorach zastosowań, ale również popularność różnych rodzajów produktów. Największym wzięciem na europejskim rynku z wynikiem 53% cieszą się farby na bazie akrylu i winylu.

Zwrot ku ekologii i ochronie środowiska powoduje natomiast, że rośnie zainteresowanie farbami wodorozcieńczalnymi oraz innymi przyjaznymi środowisku rozwiązaniami. Produkty wodorozcieńczalne stanowią obecnie 58% europejskiego rynku.

Polska pod lupą

Autorzy raportu przyglądają się także poszczególnym krajom. Wśród 21 państw, które biorą pod lupę, znalazła się również Polska. Oprócz tego dla 8 największych rynków – Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Polski, Rosji, Hiszpanii i Turcji – dokonano analizy z podziałem na typy produktów i technologie (wodorozcieńczalne, rozpuszczalnikowe, proszkowe i inne).

Ostatni rozdział poświęcony jest producentom. W raporcie zaprezentowano profile 94 wytwórców, wśród których znalazły się m.in. AkzoNobel, Jotun, PPG Industries, Sherwin-Williams, Sika, Hempel, Altana, Sto, Knauf i Lonza Group.

Więcej informacji na temat raportu znaleźć można na stronie Ceresany.

Źródło: Ceresana

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA