REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

8 niezwykłych malowideł trompe l’oeil

Dobre trompe l'oeil to idealne oszustwo. Czasem musisz podejść i dotknąć, żeby się przekonać, bo inaczej trudno w to uwierzyć... Oto osiem przykładów tej niezwykłej sztuki, które sprawią, że przetrzesz oczy ze zdumienia!

1. Felice Varini

Fot. Sterin / Foter.com / CC BY-NC-ND

Felice Varini to artysta, któremu poświęciliśmy już jeden z artykułów na naszej stronie. Słynie z barwnych wzorów wkomponowanych w otoczenie, które tylko obserwowane pod odpowiednim kątem ujawniają swoją prawdziwą naturę. Jak widać na zdjęciu, jest w tym prawdziwym mistrzem!

2. Szczelina lodowa – Edgar Müller

trompe l'oeil

Fot. Natural Math / Foter.com / CC-BY-SA

To malowidło, powstałe w 2008 roku w irlandzkim Dun Laoghaire w ramach festiwalu Festival of World Culture, jest jednym z najsłynniejszych przykładów trompe l’oeil na świecie. Niby wiesz, że to tylko złudzenie, ale mimo wszystko zastanowiłbyś się dwa razy, zanim postawiłbyś stopę…

3. Canebière – Pierre Delavie

Fot. Thalie O’Brun / Foter.com / CC BY-NC-ND

Ten ogromny mural na ścianie pałacu Palais de la Bourse w Marsylii to nostalgiczna wędrówka w przeszłość – przedstawia historyczną ulicę Canebière, biegnącą w miejscu obecnego budynku.

4. Circeville Pumpkin Show

Fot. Wigwam Jones / Foter.com / CC-BY-NC-ND

Malowidło powstałe z okazji 100. rocznicy święta Circeville Pumpkin Show, które rozpoczyna się co roku w trzecią środę października i trwa do soboty. To ważna lokalna tradycja w amerykańskim miasteczku Circleville w Ohio.

5. Muzeum René Magritte’a

Fot. Le.Mat / Foter.com / CC BY-NC

W roku 2009 w Brukseli otwarte zostało nowe muzeum poświęcone wybitnemu belgijskiemu malarzowi, René Magritte’owi. Fasadę przyozdobiło gigantyczne malowidło, które przedstawiało kurtyny odsłaniające jeden z najsłynniejszych obrazów Magritte’a – Imperium Świateł (1954).

6. Fresque du Petit-Champlain

Fot. Goodnight London / Foter.com / CC-BY

Quebec to miasto, w którym roi się od niezwykłych trompe l’oeil. To jedno z nich, położone przy jednej z najstarszych ulic w całej Ameryce Północnej. W kilku realistycznych obrazkach opowiada ono historię miasta – od powstania Nowej Francji po czasy dzisiejsze.

7. Budynek w Sawage – Antonia Phillips, Nina Camplin

Fot. Matt Biddulph / Foter.com / CC-BY-SA

Sawage, niewielkie nadmorskie miasteczko w hrabstwie Dorset w Wielkiej Brytanii, może się poszczycić takim oto niezwykłym muralem. Dzięki niemu dawny budynek przy molo, dziś zamknięty na cztery spusty i opuszczony, ożył i stał się lokalną atrakcją.

8. Ławka firmy Rüskasa

Fot. Design Hunter

Ręcznie robiona ławka tajwańskiej wytwórni mebli Rüskasa nie jest tym, czym się na pierwszy rzut oka wydaje… A wygląda jak zwykła tapicerka, prawda?

A na deser – zobaczcie, jak zjawiskiem trompe l’oeil bawi się Honda w swojej reklamie:

Inspiracja: creativeblog.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 2
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA