a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweNanopowłoka dla większej efektywności paneli słonecznych

Nanopowłoka dla większej efektywności paneli słonecznych

Już nie po raz pierwszy nanotechnologie okazują się podstawą innowacyjnych rozwiązań. Tym razem naukowcy z nowojorskiego instytutu badawczego wykorzystali je do otrzymania antyrefleksyjnej powłoki o wysokiej skuteczności. Zgodnie z zapewnieniami panele słoneczne, na których tego typu warstwa zostanie zaaplikowana, będą pracowały dużo bardziej efektywnie.

fot. sundstrom (rgbstock.com)

Ilość światła, jaka odbija się od powierzchni danego materiału, zależy od charakterystycznej dla niego wielkości – współczynnika załamania. W przypadku powłok antyrefleksyjnych powinien być on jak najmniejszy, bowiem wówczas mniej światła się odbija, a więcej ulega absorpcji w materiale i zostaje przetworzone na energię elektryczną zgodnie z zasadą działania ogniwa fotowoltaicznego.

Najmniejszy współczynnik załamania spośród wszystkich substancji wykazują gazy (w tym powietrze) – jest on u nich zbliżony do 1. Nie ma jednak możliwości wykorzystania ich w cienkowarstwowych urządzeniach optoelektronicznych, które wymagają przezroczystych substancji stałych. Od lat poszukiwane są jak najbardziej odpowiednie materiały do tej roli. Przez długi czas palma pierwszeństwa przysługiwała fluorkowi magnezu, szczycącemu się współczynnikiem o wartości 1,39. Uważano, że wyznacza on limit, poniżej którego nie jesteśmy już w stanie zejść.

A jednak udało się to grupie profesora Schuberta z Rensselaer Polytechnic Institute, nie bez skromnej pomocy nanotechnologii. Naukowcy uzyskali nanoporowaty materiał zbudowany z dwutlenku krzemu (SiO2), tlenku indu i cyny (ITO) oraz dwutlenku tytanu (TiO2), którego współczynnik załamania można regulować w zależności od potrzeb – wystarczy zmodyfikować porowatość. W ten sposób udało im się osiągnąć wartość na poziomie nawet 1,05!

Bazując na swoim wynalazku profesor Schubert proponuje czterowarstwową powłokę antyrefleksyjną. Jak przekonuje, produkcja paneli fotowoltaicznych z tego typu pokryciem nie nastręczy żadnych szczególnych problemów – można zastosować standardowe procedury wytwórcze. Pomysł brzmi bardzo obiecująco i bardzo możliwe, że już wkrótce ruszy masowa produkcja innowacyjnych, bardziej efektywnych paneli słonecznych.