a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweŻywice epoksydowe do 2019 – raport MarketsandMarkets

Żywice epoksydowe do 2019 – raport MarketsandMarkets

Według analityków MarketsandMarkets zapotrzebowanie na żywice epoksydowe będzie w najbliższym czasie szybko rosło. Jest to przede wszystkim zasługa masowo powstających elektrowni wiatrowych, ale farby i powłoki wciąż pozostają największym obszarem zastosowań epoksydów.

żywice epoksydowe

Fot. johnnyberg / rgbstock.com

Zdaniem specjalistów MarketsandMarkets do roku 2019 światowy rynek żywic epoksydowych będzie rósł w tempie 7,4% na rok, co oznacza, że za pięć lat będzie już wart 7,1 mld €.

Co będzie miało kluczowy wpływ na rozwój rynku? Czynnikiem napędzającym jest z pewnością coraz większa liczba elektrowni wiatrowych, gdzie żywice epoksydowe wykorzystywane są przy produkcji wiatraków. Również przemysł lotniczy jest ważnym obszarem zastosowań tych żywic, jednak najważniejszym pozostają wciąż farby i powłoki, pochłaniające 36% światowej produkcji epoksydów. 22,5% przypada elektryce i elektronice, zaś 9,2% – budownictwu.

Z kolei niekorzystnie na rynek wpłynie zastój gospodarczy w krajach rozwiniętych (Europa, USA, Japonia). Zaszkodzić producentom epoksydów mogą także wahania cen surowców, czyli przede wszystkim epichlorohydryny i bisfenolu A (ze względu na bezpieczeństwo coraz częściej zastępowanego przez bisfenol F).

Pod względem zapotrzebowania na żywice epoksydowe przoduje oczywiście Azja i Pacyfik – obszar ten kontroluje 57% rynku. Udział Europy wynosi 20,6%, Ameryki Północnej – 17%, zaś reszty świata – 5,3%.

Więcej informacji na temat raportu, opublikowanego pod tytułem Epoxy Resin market by Application (Coatings, Electronics, Construction, Wind Turbine, Composites, and Adhesives) and Geography – Trends & Forecast to 2019, na stronie MarketsandMarkets.

Źródło: MarketsandMarkets