REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Zmodyfikowany bentonit skuteczny w walce z grzybami

Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej odkryli, że dodatek bentonitu zmodyfikowanego czwartorzędowymi solami amonowymi poprawia odporność farb na atak mikroorganizmów.

bentonit

Aspergillus niger. Fot. Wikimedia Commons

Zespół dra Mariusza Oleksego zastosował zmodyfikowany bentonit jako dodatek do farby wodorozcieńczalnej i lakieru akrylowego. Eksperyment polegał na tym, że naukowcy dodali substancję do farby i lakieru w ilości 2-4 % wagowych, nanieśli powstałą mieszankę na krążki z cementu gipsowego i poddali działaniu kropidlaka czarnego (Aspergillus niger) i pędzlaka z gatunku Penicillium chrysogenum. Są to powszechnie spotykane w gospodarstwie domowym grzyby.

Okazało się, że zmodyfikowany czwartorzędowymi solami amonowymi bentonit skutecznie hamuje rozwój grzybów. A dodatkowo poprawia właściwości tiksotropowe farby.

Artykuł opisujący badania zespołu doktora Oleksego opublikowany został w czasopiśmie Polimery.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA