a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweWielokolorowe malowanie proszkowe

Wielokolorowe malowanie proszkowe

Mieszanie dwóch farb proszkowych daje zupełnie inny efekt, niż w przypadku farb ciekłych. Można go jednak z powodzeniem wykorzystać, by uzyskać unikatowe, zaskakujące wykończenie. Oto kilka propozycji!

wielokolorowe malowanie proszkowe

Fot. geralt / pixabay.com

Mieszając dwie farby ciekłe, uzyskujemy kolor pośredni – na przykład żółta farba zmieszana z czerwoną da nam pomarańczową. Inaczej jest w przypadku farb proszkowych. Ich cząstki pozostają cały czas osobno, wskutek czego uzyskujemy unikatowe, „cętkowane” wykończenie. Ten efekt można wykorzystać na kilka ciekawych sposobów!

1. Rdza i patyna

Mieszając farbę pomarańczową, brązową oraz ciemnobrązową, możesz uzyskać na powierzchni efekt rdzy. Jeśli do farby turkusowej dodasz czarną, wyczarujesz na powierzchni patynowaną miedź. W przypadku farb o dużych cząsteczkach uzyskasz teksturę przypominającą tę dachówek.

2. Żyłki i młotki

Niektóre proszki są względem siebie niekompatybilne, wskutek czego po zmieszaniu dają efekt żyłkowania lub efekt młotkowy. Gotowe farby z takimi efektami są w ofercie niektórych producentów, ale nie odmawiajmy sobie frajdy samodzielnego eksperymentowania.

3. Metaliczne i perłowe

Najprostszy sposób, by uzyskać efekt metaliczny na powłoce proszkowej, to zmieszać zwykłą farbę proszkową z pigmentem metalicznym. Najczęściej wykorzystuje się w tej roli płatki aluminiowe, ale można również próbować pigmentów w odcieniu brązu lub nierdzewnej stali. Podobnie – z pigmentami perłowymi. Standardowo stosuje się dodatek tego typu pigmentów od 0,2 do 5%.

4. Efekty holograficzne

Bardzo ciekawy dodatek do farb proszkowych to mikroskopijne płatki, które mają zdolność rozszczepiania światła. Najlepiej prezentują się w połączeniu z ciemnymi, intensywnymi odcieniami. Są dosyć drogie, ale efekt jest niesamowity – tęcza na powierzchni!

5. Gradient

Efekt ten uzyskujemy, nanosząc suchy proszek na suchy proszek. Malując jedną część elementu farbą w jednym kolorze, drugą – w drugim, w strefie przejściowej uzyskamy efekt gradientu. Niektórzy lakiernicy potrafią nawet w ten sposób stworzyć imitację słojów drewna!

O czym należy pamiętać, zanim zaczniemy mieszać – uzyskane efekty są bardzo różne i trudno jest w ten sposób osiągnąć dwa razy identyczne wykończenie. To istotne w przypadku dużych projektach. Jeśli jednak mamy to na uwadze – możemy rozpocząć radosne eksperymentowanie!

Źródło: Ask Joe Powder / pcimag.com