REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Wielokolorowe malowanie proszkowe

Mieszanie dwóch farb proszkowych daje zupełnie inny efekt, niż w przypadku farb ciekłych. Można go jednak z powodzeniem wykorzystać, by uzyskać unikatowe, zaskakujące wykończenie. Oto kilka propozycji!

wielokolorowe malowanie proszkowe

Fot. geralt / pixabay.com

Mieszając dwie farby ciekłe, uzyskujemy kolor pośredni – na przykład żółta farba zmieszana z czerwoną da nam pomarańczową. Inaczej jest w przypadku farb proszkowych. Ich cząstki pozostają cały czas osobno, wskutek czego uzyskujemy unikatowe, „cętkowane” wykończenie. Ten efekt można wykorzystać na kilka ciekawych sposobów!

1. Rdza i patyna

Mieszając farbę pomarańczową, brązową oraz ciemnobrązową, możesz uzyskać na powierzchni efekt rdzy. Jeśli do farby turkusowej dodasz czarną, wyczarujesz na powierzchni patynowaną miedź. W przypadku farb o dużych cząsteczkach uzyskasz teksturę przypominającą tę dachówek.

2. Żyłki i młotki

Niektóre proszki są względem siebie niekompatybilne, wskutek czego po zmieszaniu dają efekt żyłkowania lub efekt młotkowy. Gotowe farby z takimi efektami są w ofercie niektórych producentów, ale nie odmawiajmy sobie frajdy samodzielnego eksperymentowania.

3. Metaliczne i perłowe

Najprostszy sposób, by uzyskać efekt metaliczny na powłoce proszkowej, to zmieszać zwykłą farbę proszkową z pigmentem metalicznym. Najczęściej wykorzystuje się w tej roli płatki aluminiowe, ale można również próbować pigmentów w odcieniu brązu lub nierdzewnej stali. Podobnie – z pigmentami perłowymi. Standardowo stosuje się dodatek tego typu pigmentów od 0,2 do 5%.

4. Efekty holograficzne

Bardzo ciekawy dodatek do farb proszkowych to mikroskopijne płatki, które mają zdolność rozszczepiania światła. Najlepiej prezentują się w połączeniu z ciemnymi, intensywnymi odcieniami. Są dosyć drogie, ale efekt jest niesamowity – tęcza na powierzchni!

5. Gradient

Efekt ten uzyskujemy, nanosząc suchy proszek na suchy proszek. Malując jedną część elementu farbą w jednym kolorze, drugą – w drugim, w strefie przejściowej uzyskamy efekt gradientu. Niektórzy lakiernicy potrafią nawet w ten sposób stworzyć imitację słojów drewna!

O czym należy pamiętać, zanim zaczniemy mieszać – uzyskane efekty są bardzo różne i trudno jest w ten sposób osiągnąć dwa razy identyczne wykończenie. To istotne w przypadku dużych projektach. Jeśli jednak mamy to na uwadze – możemy rozpocząć radosne eksperymentowanie!

Źródło: Ask Joe Powder / pcimag.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 2
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA