REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Walka o ptasi sekret – kolor strukturalny

Naukowcy z Uniwersytetu Sheffield stwierdzili (potwierdzając tym samym wyniki badań profesora Vinothana N. Manoharana z Uniwersytetu Harvarda), że opalizujący niebieski kolor piór niektórych ptaków nie jest dziełem pigmentów, a specyficznej nanostruktury powierzchni. Jeśli uda im się odtworzyć tę naturalną strukturę, będziemy na prostej drodze do tkanin i farb, które nigdy nie blakną.

kolor strukturalny

Fot. Jeff Jones / freeimages.com

Naukowcy z Sheffield we współpracy z AkzoNobel Decorative Paints Material Science Research Team zbadali niebieskie i białe pióra sójki metodą rozpraszania promieniowania rentgenowskiego. Na tej podstawie stwierdzili, że za piękny kolor nie odpowiadają w tym przypadku pigmenty ani barwniki, lecz nanometryczne pory na powierzchni. Przy odpowiednich ich rozmiarach i rozmieszczeniu odbijają one światło o określonej długości fali – pozwalają więc uzyskać ptakom dokładnie taki kolor, jakiego potrzebują.

Dlaczego ptaki nie siwieją?

W ten sposób poszczególne fragmenty pióra mogą mieć różne odcienie. To tak, jak gdyby ludzki włos był różnokolorowy… Ponadto uzyskana w ten sposób barwa nigdy nie blaknie, dlatego pióra nawet bardzo starych ptaków nie szarzeją. Inaczej jest z ludzkimi włosami, których kolor uzyskiwany jest dzięki pigmentom. Produkcja pigmentów z wiekiem maleje, dlatego też nasze głowy z czasem nieuchronnie pokrywają się siwizną.

akzonobel kolory farb i brace badawczeGdyby naukowcom udało się odtworzyć naturalną strukturę powierzchni piór sójki, mielibyśmy wreszcie receptę na wieczny kolor. Ubrania, które nie tracą barwy w praniu, farby, które nigdy nie blakną – oto, co byłoby w zasięgu ręki. I choć zadanie nie jest łatwe, badacze z Sheffield są optymistycznie nastawieni. „Jeśli natura potrafiła stworzyć coś takiego »w locie«, my też powinniśmy być w stanie” – mówi dr Andrew Parnell z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Sheffield.

Pogoń za wiecznym kolorem

Wnioski te, zawarte w artykule opublikowanym 21 grudnia 2015 w czasopiśmie „Nature Scientific Reports”, nie są jednak niczym nowym. Wyniki podobnych badań ogłosił prawie dwa lata temu profesor Vinothan N. Manoharan z Uniwersytetu Harvarda. Już wówczas pisał on o swoim pomyśle na odtworzenie struktury powierzchniowej ptasiego pióra – mikrokapsułkach z wodnym roztworem cząsteczek. Ściśle kontrolując proces ich wysychania i zbliżania się do siebie cząsteczek, bylibyśmy w stanie uzyskać pożądaną nanostrukturę. Prof. Manoharan wciąż doskonali swoją technologię – o swoich próbach opowiadał kilka tygodni temu w ramach gościnnego wykładu na Duke University.

Laur pioniera przypadnie więc w udziale temu, kto najszybciej zaproponuje praktyczne i efektywne rozwiązanie pozwalające uzyskać kolor strukturalny. A z pewnością jest o co walczyć – wieczny kolor to coś, co współczesny przemysł przyjmie z pewnością z wielkim entuzjazmem.

Źródło: pcimag.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA