Biosurfaktanty coraz bardziej zyskują na znaczeniu w różnych sektorach przemysłu. W jednym z ośrodków w Słowacji ruszyła właśnie wielkoskalowa produkcja tego typu związków.
W miejscowości Slovenská Ľupča w Słowacji oficjalnie otwarty został nowy zakład Evonik. To pierwszy na świecie ośrodek, który produkował będzie na skalę przemysłową biosurfaktanty ramnolipidowe.
Odnawialne surowce kukurydziane
Biosurfaktanty na bazie ramnolipidów są coraz częściej wykorzystywane w branży środków czystości i higieny osobistej, z wieloma innymi potencjalnymi zastosowaniami. Jak komentuje Christian Kullmann, dyrektor generalny Evonik:
Wychodzimy poza schematy, by tworzyć zupełnie nowe rozwiązania i napędzać zrównoważoną transformację w wielu różnych branżach. Dzięki naszemu zarządzaniu, opartym na myśleniu systemowym oraz wizji dzielonej z naszymi klientami, projekt ten okazał się możliwy.
Produkcja ramnolipidów w nowym zakładzie odbywa się w procesie biotechnologicznym z wykorzystaniem odnawialnych surowców kukurydzianych. W ten sposób otrzymywane biosurfaktanty mają dobre właściwości użytkowe, a równocześnie są nietoksyczne i biodegradowalne.
Biotechnologia w Evonik
Do roku 2030 Evonik zamierza zainwestować ponad 3 mld € w Next Generation Solutions – produkty zapewniające wyjątkowe korzyści z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju. Działania biotechnologiczne prowadzone są przez oddział Nutrition & Care firmy, który oprócz biosurfaktantów specjalizuje się również m.in. w hodowlach komórkowych oraz lekch na bazie kwasu nukleinowego. Badania w zakresie biotechnologii prowadzone są w ośrodku Evonik Fermas w Slovenskiej Ľupčy już od wielu lat, dlatego był on naturalnym wyborem, jeśli chodzi o miejsce produkcji nowych biosurfaktantów.
Źródło: Evonik