REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Van Gogh wciąż żywy… w palecie AkzoNobel

Dzięki współpracy koncernu AkzoNobel i Muzeum Van Gogha w Amsterdamie już wkrótce każdy będzie mógł zmienić swój dom w dzieło sztuki. Nowa paleta odcieni farb czerpie z bogactwa kolorystycznego obrazów samego Van Gogha.

Van Gogh AkzoNobel

Fot. arch. AkzoNobel

Powołanie do życia nowej, zainspirowanej malarstwem Van Gogha palety to element współpracy AkzoNobel z Muzeum Van Gogha, w ramach której koncern farbiarski finansuje renowację przechowywanych w muzeum dzieł. Okazało się, że współpraca ta może przynieść obopólne korzyści.

Kolorowe dziedzictwo kulturowe

Jak mówi prezes AkzoNobel, Ton Büchner:

Współpraca z Muzeum Van Gogha ma dla nas bardzo duże znaczenie. Nie tylko dlatego, że jesteśmy firmą z Holandii, ale również dlatego, że jesteśmy ekspertami od koloru. Jako międzynarodowa organizacja dbająca o ochronę kultury i tradycji, wykorzystujemy naszą wiedzę i doświadczenie by pomóc ludziom docenić ich kulturowe dziedzictwo i utrzymać je przy życiu.

Van Gogh AkzoNobel

Od lewej: Axel Rüger, dyrektor Muzeum Van Gogha, oraz Ton Büchner, prezes AkzoNobel, prezentują nową paletę zainspirowaną dziełami Vincenta Van Gogha. Fot. arch. AkzoNobel

Ruud Joosten stojący na czele oddziału Decorative Paints dodaje:

Kolor i dziedzictwo to kluczowe elementy naszej inicjatywy Human Cities, pomagają one bowiem kształtować tożsamość społeczeństwa. Nowa paleta natomiast pozwoli każdemu z nas przenieść drobny ułamek tego dziedzictwa do swojego domu.

Dziesięć obrazów, dziesięć odcieni

Fot. arch. AkzoNobel

Pomysł na stworzenie zainspirowanej dziełami Van Gogha palety zrodził się podczas analizy kolorów najchętniej stosowanych przez mistrza, takich jak intensywny błękit nieba na obrazie „Kwitnący migdałowiec” czy słoneczny żółty ze słynnych „Słoneczników”. Ostatecznie powstała paleta złożona z dziesięciu odcieni nawiązujących do najbardziej znanych i uwielbianych obrazów holenderskiego malarza. Odcienie te to: Sun Yellow, The Yellow House, Sunflower Yellow, Felt Beige, Blossom White, Daubigny Green, Forest Green, Sky Blue, Iris Blue oraz Bedroom Red.

Z nietypowego wykorzystania dzieł Van Gogha cieszy się również Axel Rüger, dyrektor muzeum:

Jesteśmy bardzo dumni z tej palety. Jest ona dowodem na to, że sztuka Van Gogha może być również żywą inspiracją w życiu codziennym i pomóc ludziom uczynić ich domy piękniejszymi.

Farby w goghowskich odcieniach pojawią się 15 listopada w Holandii pod marką Sikkens. Z czasem wprowadzone zostaną też do innych krajów.

Źródło: AkzoNobel

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA