a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowedo drewnaUpłynnione drewno składnikiem farby do drewna

Upłynnione drewno składnikiem farby do drewna

Naukowcy ze Słowenii otrzymali nowego typu poliuretanową powłokę na drewno. Bazuje ona na upłynnionym drewnie z dodatkiem miedzi, chromu i boru.

upłynnione drewno

Fot. Rubber Dragon / Foter.com / CC-BY-SA 2.0

Powłoka otrzymana przez słoweńskich badaczy jest oparta na upłynnionym drewnie (czyli mieszaninie cząstek drewna i polimeru ze zdecydowaną przewagą drewna) z dodatkiem miedzi, chromu i boru (CCB – ang. copper, chromium and boron). W ramach eksperymentu sprawdzili oni również, czy farbę można udoskonalić dodając do niej nanocząstki krzemionki.

Wysiłki naukowców skupiły się na stwierdzeniu, czy miedź, chrom i bor nie wpływają niekorzystnie na własności upłynnionego drewna. Okazało się, że dodatek tych pierwiastków nie zaburzył w żaden sposób procesu upłynniania drewna ani sieciowania powłoki, nie miał także wpływu na jej adhezję, twardość oraz odporność na zarysowania, wodę, aceton i alkohol.

Jeśli chodzi o nanocząstki krzemionki – stwierdzono, że nie poprawiły one w żaden sposób właściwości otrzymanej farby, nie ma więc potrzeby włączania ich w jej skład.

Artykuł na ten temat opublikowano w czasopiśmie Journal of Applied Polymer Science.

Źródło: european-coatings.com