REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Trendy kolorystyczne są jak poręcz przy schodach

Warto śledzić trendy kolorystyczne, ale są one tylko wskazówką, drogowskazem, czymś jak poręcz przy schodach – mówi Rosa Sendlhofer, dyplomowana projektantka barw w rozmowie z firmą Adler. Każdy ma swoje ulubione kolory, wśród których czuje się dobrze, i to ich należy się trzymać. Podpowiedzi specjalistów są zaś po to, by nie zgubić się wśród tysięcy odcieni oferowanych przez producentów.

trendy kolorystyczne

Projektantka barw Rosa Sendlhofer opowiedziała firmie Adler o najnowszych trendach i o tym, czy są one tak ważne, jak twierdzą niektórzy. Fot. arch. Adler

W Europie króluje jeszcze niebieski…
Fot. arch. Adler

Co jest na topie?

W stronę jakich kolorów kieruje nas tym razem poręcz trendów? W Europie – w stronę różnych odcieni zieleni i niebieskiego, świat jednak zboczył już w kierunku stylowych fioletów, orchidei i jeżyny. Zdaniem Rosy Sendlhofer te chłodne, ale niebanalne i przykuwające uwagę odcienie wyrażają obecnie złożoność naszego życia, nasze poszukiwania równowagi w pędzącym świecie, nasze marzenia, aspiracje i plany.

Ekstrawagancja – tylko w domowym zaciszu

Są to odcienie, które świetnie sprawdzą się we wnętrzach. W przypadku fasad Sendlhofer zaleca jednak coś bardziej stonowanego. Elewacje i elementy zewnętrzne muszą być przede wszystkim dopasowane do otoczenia, zaś celowe wyróżnianie się poprzez krzykliwe i kontrastowe barwy specjalistka nazywa „wizualną przemocą” i usprawiedliwia jedynie celami artystycznymi. Niestety, pstrokate fasady które często mamy okazję oglądać są zwykle wyrazem zwykłego bezguścia, a nie artystycznej wizji.

Malarz na bieżąco z trendami

…podczas gdy świat skręcił już w stronę fioletów.
Fot. arch. Adler

W rozmowie poruszona została również kwestia, czy znajomość trendów potrzebna jest malarzom pokojowym. Sendlhofer przekonuje, że jest to prosty sposób na pokazanie się w zupełnie nowym świetle. Osoba, która nie tylko świetnie opanowała techniczne zagadnienia związane z aplikacją farb, ale i jest zorientowana w obowiązujących trendach kolorystycznych i jest w stanie doradzić w tej kwestii niezdecydowanemu klientowi, może się okazać prawdziwym skarbem.

Czego unikać

Zapytana o kolory, których raczej nie będziemy mieli okazji oglądać w nadchodzącym sezonie, podaje wszelkie barwy pesymistyczne, stonowane i bez wyrazu. Inspiracja nowoczesnymi technologiami, zwrot ku komunikacji międzyludzkiej forsują raczej odcienie jasne, elektryzujące, rozświetlające wnętrze. Wszystko, co wywołuje niepokój i marazm, będzie w nadchodzących miesiącach całkowicie passé.

Źródło: Adler

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 2
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA