Jak rozmiar płatków aluminiowych w powłokach metalicznych wpływa na postrzeganie koloru? Czy związek między odcieniem postrzeganym a teksturą można opisać przy pomocy metod naukowych? Tymi zagadnieniami zajęli się naukowcy z Teheranu.

Fioletowy zamiast żółtego? Aż tak drastycznych różnic w postrzeganiu kolorów nie ma, ale udowodniono, że tekstura powłok metalicznych wpływa na to, jak widzimy dany odcień. Fot. dduchon (freeimages.com)
W badaniu wykorzystano rozpuszczalnikowe powłoki metaliczne typu warstwa bazowa + lakier o siedmiu różnych teksturach (zależnych od wielkości dodanych płatków aluminiowych). Były to systemy o dziewięciu kolorach bazowych – niebieski, zielony, czerwony, żółty, fioletowy, turkusowy, pomarańczowy, żółty z domieszką zielonego i szary.
Eksperyment przebiegał z udziałem 25 obserwatorów – 14 kobiet i 11 mężczyzn – którzy otrzymywali próbki w tym samym kolorze, ale o innej teksturze. Ich zadaniem było opisać odcienie obydwu próbek z naciskiem na różnice między nimi (jeśli je dostrzegali). Uzyskane od nich obserwacje porównano następnie z wynikami analizy tekstury, jaką przeprowadzono posługując się funkcją autokorelacji i szacując wymiar fraktalny.
Wnioski? Różne wymiary płatków aluminiowych – a więc odmienna tekstura – mocno wpływają na to, jak widzimy dany kolor. Stwierdzono także silną korelację między postrzeganiem koloru przez obserwatorów a wynikami analizy tekstury opisaną metodą, dlatego prawdopodobnie będzie ją można wykorzystywać do definiowania odcienia powłoki.
Więcej szczegółów w artykule opublikowanym w czasopiśmie Progress in Organic Coatings.
Źródło: european-coatings.com