REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Tekstura a kolor farb metalicznych

Jak rozmiar płatków aluminiowych w powłokach metalicznych wpływa na postrzeganie koloru? Czy związek między odcieniem postrzeganym a teksturą można opisać przy pomocy metod naukowych? Tymi zagadnieniami zajęli się naukowcy z Teheranu.

tekstura kolor

Fioletowy zamiast żółtego? Aż tak drastycznych różnic w postrzeganiu kolorów nie ma, ale udowodniono, że tekstura powłok metalicznych wpływa na to, jak widzimy dany odcień. Fot. dduchon (freeimages.com)

W badaniu wykorzystano rozpuszczalnikowe powłoki metaliczne typu warstwa bazowa + lakier o siedmiu różnych teksturach (zależnych od wielkości dodanych płatków aluminiowych). Były to systemy o dziewięciu kolorach bazowych – niebieski, zielony, czerwony, żółty, fioletowy, turkusowy, pomarańczowy, żółty z domieszką zielonego i szary.

Eksperyment przebiegał z udziałem 25 obserwatorów – 14 kobiet i 11 mężczyzn – którzy otrzymywali próbki w tym samym kolorze, ale o innej teksturze. Ich zadaniem było opisać odcienie obydwu próbek z naciskiem na różnice między nimi (jeśli je dostrzegali). Uzyskane od nich obserwacje porównano następnie z wynikami analizy tekstury, jaką przeprowadzono posługując się funkcją autokorelacji i szacując wymiar fraktalny.

Wnioski? Różne wymiary płatków aluminiowych – a więc odmienna tekstura – mocno wpływają na to, jak widzimy dany kolor. Stwierdzono także silną korelację między postrzeganiem koloru przez obserwatorów a wynikami analizy tekstury opisaną metodą, dlatego prawdopodobnie będzie ją można wykorzystywać do definiowania odcienia powłoki.

Więcej szczegółów w artykule opublikowanym w czasopiśmie Progress in Organic Coatings.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA