a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net

Szykowny szary hitem roku 2014

Szary – kolor intelektualistów – to zdaniem specjalistów Paint Quality Institute hit nadchodzącego roku. W 2014 pojawi się na ścianach i elementach wystroju wielu mieszkań, stanowiąc eleganckie tło dla kolorystycznych zabaw i dodając wnętrzu niepowtarzalnego szyku i blasku.

szary

Fot. Holley & Gill / Foter.com / CC BY-NC-ND

Jako odcienie neutralne szarości nie gryzą się z innymi kolorami, którymi planujemy przyozdobić nasz salon czy jadalnię. Możemy eksperymentować z czerwienią, żółcią, różem – szary przyjmie wszystko!

Fot. coco+kelley / Foter.com / CC BY-NC

Równocześnie, mimo że kojarzymy go często z nudą i przygnębiającym nastrojem pomieszczeń industrialnych, w odpowiednim odcieniu i zestawieniu może być naprawdę elegancki. Nawet skromnie umeblowane pomieszczenie wydaje się dzięki niemu poważnie i dostojnie.

Barwa ta sprawdzi się zresztą nie tylko jako tło – powiew szyku wnieść można do swojego wnętrza poprzez szare obicia mebli wypoczynkowych, zasłony czy dywany. Jego lśniący kuzyn, srebro, również jest doskonałym kandydatem na kolor akcentowy.

Prócz szarości…

Mimo sporego powodzenia szary nie zdobędzie jednak monopolu jeśli chodzi o kolory neutralne w naszych wnętrzach. Propozycja dla tych, którzy mimo wszystko do szarości nie są przekonani, to biel. Jak wiadomo, biel bieli nierówna i w paletach producentów farb znajdziemy nawet kilkadziesiąt różnych odcieni tego koloru (w wersji domieszkowanej minimalnie innymi barwami).

Oczywiście biel, podobnie jak szary, możemy łączyć ze wszystkim. Jest ona jednak przydatna także z innych względów. Osobom, które zmieniają swoje lokum na mniejsze, przyjdzie z pomocą optycznie powiększając pomieszczenia. Przy sprzedawaniu mieszkania możemy natomiast wykorzystać ją do zamalowania ścian, aby zapewnić neutralną bazę dla przyszłych nabywców.

Mniej neutralnie, bardziej kolorowo?

Osobom spragnionym intensywniejszych barw Paint Quality Institute proponuje niebieski i zielony – elektryzujące już w minionym sezonie, obecnie, dzięki bogactwie odcieni i efektów, znów będą królować w naszych mieszkaniach.

Fot. ooh_food / Foter.com / CC BY-NC

Nowym pomysłem jest natomiast musztardowa żółć. Zdaniem specjalistów jej wpływ w przyszłym roku stanie się wyraźny zarówno w modzie jak i elementach dekoracyjnych do wystroju wnętrz. Jej ekspansja obejmie nawet ściany naszych pomieszczeń – jeśli nie wszystkie, to przynajmniej akcentowe.

Jak jednak podkreśla specjalistka od trendów kolorystycznych Paint Quality Institute, Debbie Zimmer, wybór koloru to wyłącznie nasza sprawa. Niezależnie od trendów i obowiązującej mody, trzymajmy się tych odcieni, które najbardziej nam odpowiadają.

Źródło: Paint Quality Institute